U kávy s...

úterý 26. května 2015
Moc ji obdivuju za všechno, co dokázala. Jak úspěšná je, jak je vytrvalá, ambiciózní a cílevědomá. To všechno jsou vlastnosti mně na hony vzdálené, o to víc po nich prahnu. Rozjet business ve velkém a zůstat při tom "člověk", za to má můj největší obdiv. Já sama často přemýšlím, jak bych třeba svou vlastní firmu zvládla a jak moc by mě to asi změnilo. Chce to odvahu a tu Martina má. Nejvíc mě baví, jak je pořád holka, ikdyž už je manželka, maminka tří dětí, majitelka dvou velmi úspěšných obchodů. Je s ní ohromná zábava, je vtipná a veselá. Jsem tolik ráda za to, že se známe osobně a za setkání naší party, na která se vždy hrozně moc těším, a ze kterých se stala tradice.
Jsem šťastná, že přijala mou žádost o rozhovor a proto mám dnes to potěšení zveřejnit povídání s Martinou, majitelkou krásného a romantického e-shopu Bella Rose, který byl mou první velkou vášní, než jsem přesedlala od vintage k malinko industriálnějšímu stylu, a proto teď trávím více času výběrem doplňků z Nordic Day, Martiny druhého obchodu. Byla jednou z prvních čtenářek mého blogu a toho si velmi cením. Bylo to pro mě velké povzbuzení. Vyměnily jsme si pár mailů a já k ní chovala a chovám velký respekt. Má obrovský přehled, nápady a cíle. Dokáže lidi motivovat, ponoukat, aby na sobě pracovali a hnát je kupředu. To nevím, jestli ví, ale na mě tak působí. :))
Jak jsi se dostala k tomu co teď děláš? Myslím ten první nápad, impuls.....a kdy to všechno začalo?
Zařizování domu mě vždycky bavilo. Už jako malá jsem pořád přesouvala univerzalový nábytek ve svém pokojíčku a první kapesné z prasátka utrácela za dekorace. Bella Rose jsem založila před 6 lety, bylo mi 24 let. Tou dobou jsem byla na mateřské s druhým dítětem a opět jsem se vyžívala v zařizování a přeměňování našeho prvního bytu. Bavilo mě sledovat interiérové fotky ze zahraničí, obdivovala jsem hlavně domovy ze Skandinávie, a bylo mi líto, že se tyto věci u nás nedají pořádně sehnat. Tehdy mě poprvé začala pronásledovat vize obchodu, který by všechny tyto věci nabízel a ukázal, jak je skandinávský styl krásný. Snila jsem i o kamenné prodejně, ale e-shop mi připadal jako lepší způsob, jak tento styl dostat do povědomí více lidí. Navíc v té době jsem měla dvě děti a e-shop se dal, narozdíl od kamenné prodejny, spravovat různě po nocích nebo když děti spí. Pak už to jelo jak na tobogánu. Byl to mazec (a vlastně stále je), ale stojí to za to. :-)

Co máš na své krásné práci nejradši? 
Nejraději mám ten pocit, že mohu neustále pracovat na své vizi a uskutečňovat ji svojí každodenní prací. Pro mě je práce, a tvoření samotné, opravdu cesta. Peníze nemám za cíl, beru je jen jako prostředek k realizování dalších nápadů a skvělých věcí. 
Miluji vytvářet krásnou atmosféru - ať už je to atmosféra estetická v životě, jako že ráno zapálím svíčky ke snídani nebo udělám kamarádce dobrou kávu do krásného hrnečku, tak i atmosféru v kolektivu - že se umíme zasmát, užít si společné chvíle a je nám spolu dobře. A přesně toto vše mi moje práce umožňuje. Posílat tu pěknou atmosféru dál k lidem. Inspirovat a ukazovat, jak krásné si to můžeme kolem sebe udělat. 
Také mám ráda inspirativní lidi a díky práci mám to štěstí, že jich potkávám stále více. Třeba Tebe, Olivko. :-)

A tvé povolání snů? Můžeš si vybrat cokoliv!!!
Povolání snů je pro mě opravdu to, které mám. Neměnila bych! Ale až budu v důchodu, budu chodit brigádně pomáhat do nějaké kavárny dělat lidem svělé latte a naučím se pořádně latte art. :-) 

Protože se na blogu věnuju taky bydlení....co máš doma nejradši, bez čeho by ses neobešla? Sbíráš třeba něco?
Pěkně nám to navazuje. :-) Doma se rozhodně neobejdu bez svého kávovaru. Je to klasický pákový s tryskou na šlehání mléka a celá ta příprava kávy mě už roky pořád baví. Jsem milovník kávy a požitkář obecně, takže si každý šálek náležitě vychutnávám. Miluji také krásný porcelán, slabost mám hlavně pro tradiční dánský Royal Copenhagen, který si vozím z Dánska a poslední dobou ho už i dostávám od blízkých, třeba na Vánoce. Takže už se pomalu rýsuje menší sbírečka. :-) Taky se doma neobejdu bez vonných svíček, ty mám v každé místnosti a zapaluji je skoro každý den. Nejraději mám ty od Meadows a Voluspa, provoní nádherně celý dům. Dokonce si vždy vozím malou svíčku Meadows i v kufru na dovolenou. Přijedu pěkně na hotel, zapálím svíčku na terase nebo na stole a hned se cítím jako doma. No, a potom jsou to různé polštáře a deky, těch nikdy není dost! Děti si z nich dělají pelíšky a bunkry po celém domě, a když si chci sednout na sedačku s čajem a knížkou, musím si jít pak nějakou ulovit. A samozřejmě děti a manžel, ty k pravé domácí pohodě taky potřebuji…ale lhala bych, kdybych nepřiznala, že se bez nich občas ráda obejdu. :-))))

Máš nějakou značku ze svého obchodu, která je Tvá srdeční záležitost?
No, každá značka, kterou do obchodu objednám, mě nejdříve nějak chytne za srdce, ale pokud bych měla vybrat jen ty nej…pro mě budou vždy všechny značky spojené s tvářemi a příběhy lidí, kteří za nimi stojí. Takže nejkrásnější vzpomínky mám spojené se značkou  Ib Laursen, kam roky pravidelně jezdíme. Také na Pernillu a Petera z Madam Stoltz a můj velký obdiv má i Tine z Tine K Home, od které mám doma opravdu hodně věcí. V minulém roce jsem propadla i plakátům od Ylvy Skarp. Například “rovnováha” je takové moje malé životní motto, a když jsem slovo Balance objevila na jejím nádherném plakátě, byla jsem úplně beze slov.

Díky svému podnikání máš možnost potkávat nejzajímavější lidi, kteří se určitě stali také tvými přáteli. Prozradíš nám třeba jaká je Tine K, Ylva Skarp nebo Nicolas Vahé…. 
Předem musím říct, jak velké štěstí mám na skandinávské dodavatele a obchodní partnery a jak jsem za to nesmírně vděčná. Když se s někým seznámím, většinou zjistím, že je to úplně obyčejný skromný člověk, který si na nic nehraje, a to je pro mě vždy příslib dobré spolupráce. Mám ráda osobní příběhy, smích a milou atmosféru a s těmito lidmi to jde samo. Ylva je nádherná žena, už od pohledu umělkyně a bohém. Je ale velmi milá a když vás obejme, cítíte vřelost a upřímnost. V byznyse jí pomáhá manžel, také sympaťák, který je na ni moc pyšný. Jednou jsem se Ylvy ptala nad jejím dílem, co znamená ten nápis na něm, a ona mi odpověděla, že nic, že se jen snažila co nejlépe zachytit tu krásu psaného písma. Prostě Creativity. :-)
Tine je strašně milý a skromný člověk. Má také tři děti a nezapomenu, jak jsme si jednou pozdě v noci psaly nějaký pracovní e-mail a skončili u toho, jak jsme rády, že nám děti konečně spí a jak ona má na stole vedle noťasu pivo a já víno a jak se chápeme…
Nicolase jsem potkala teprve nedávno na veletrhu na jeho stánku. Je to parádní týpek, co rád nosí dlouhé vlasy svázané čelenkou a pořád se směje. Je na něm krásně vidět mix obou zemí, ve kterých žil - pohodář po dánsku, ale šarmantní po francouzsku. Kdo by mu odolal?
A pak je tu třeba starý pán Ib z Ib Laursen. Elegantní vždy upravený muž, který moc rád zpívá. A zpívá opravdu krásně. Na vánoce máme vždy večírek, kde zpíváme společně koledy, ale Ib si rád zpívá i v kanceláři nebo jen tak u pracovních porad. Nejednou jsme všichni z týmu museli přestat diskutovat nad prodeji nebo novinkami a začít zpívat nějakou dánskou písničku s ním:-)
Také mám moc ráda Pernille z Madam Stoltz. Je to opět velmi skromná žena, nesmírně stylová a trendy, ale také dobrodruh a cestovatel. Jako mladá procestovala na vlastní pěst celou Indii a dodnes tam jezdí tvořit kolekce za dodavateli, kteří jsou zároveň i její přátelé. Když přijela Pernille za námi do Prahy, měla v jedné ruce batoh a v druhé tašku s válenkami UGG. To je celá ona. Vždy mě oslní její přirozená krása. Vůbec se nelíčí a má nádherné vlasy, které jí asi přirozeně vlní slaný bornholmský vítr v jejím domě na břehu moře, kde s rodinou bydlí. 
A nesmím zapomenout na veselého Flemminga z Hübsch, to je totiž opravdu ten nejveselejší člověk, kterého jsem v Dánsku poznala. Ten smajlík v jejich logu, to je celý on. 

A činnost? Třeba nejlépe strávený den.... Čímž se dostáváme také ke koníčkům. Co tě baví?
Nejraději mám na svém životě to, že každý den strávím úplně jinak - jednou je to celý den doma s rodinou, kdy sázíme kytičky na zahradě. Podruhé náročný pracovní den plný schůzek, kdy ale zase potkám hodně zajímavých lidí nebo domluvím zajímavé věci. Pak třeba pracovní cesta nebo skvělé firemní focení…každý den je zkrátka úplně jiný.
A nejlépe strávený den? To hodně záleží na tom, jakou mám zrovna náladu nebo energetickou hladinu. Když chci odpočívat, nejlépe strávený den může být třeba s dětmi na zahradě s vypnutým telefonem nebo zašitá s manželem někde na wellness hotelu u dobrému filmu. Když mám ale kreativní fázi, může být skvělý den třeba i na veletrhu při hledání novinek nebo odpovídání na hromadu mailů, kdy vidím, že se projekty posouvají dále. Obecně jsem ale požitkář, takže mě baví vše co je krásné a útočí na mé smysly - krásná kavárna a v ní skvělé espresso s kamarádkou, oběd v dobré restauraci, kde si povídáme s manželem, procházka krásnou přírodou s dětmi, dobrá knížka, masáže, posezení mezi polštářky s vonnou svíčkou a dobrým filmem, mazlení večer s dětmi v nadýchaných peřinách, legrace s kolegyňkami z práce u vínka po dobrém divadelním představení…a hlavně si vždy užít každý takový okamžik. Tehdy cítím opravdu vděčnost a štěstí. Teď jsme třeba relaxovali s manželem v penzion Cafe Fara, kde jsme zároveň i slavili desetileté výročí svatby. V noci jsem tam pak i s peřinou vyšla na terasu, lehla si do houpací sítě a pozorovala naprosto překrásné noční nebe plné hvězd. To bylo neskutečné.

Hodně cestuješ, podělíš se s námi o tři nejoblíbenější místa na světě, která jsi navštívila? A které z nich by bylo to vysněné místo pro život, kdybys měla tu možnost a mohla tam žít.
Jen tři? A jéje…tak prvním místě je rozhodně Ribe v Dánsku, o kterém jsem psala i několikrát i na mém blogu. Je to nádherné historické městečko, které se pyšní titulem nejstarší město v Dánsku. Lidé tu stále bydlí v těch stejných malinkých domech s černými dřevěnými trámy, jako tomu bylo před 300 lety. Jsou na ně pyšní a pečlivě je opravují a opečovávají tak, aby udrželi původní vzhled. Všichni se tu znají. Vše je tu takové rodinné.
Druhé místo má u mě asi Kodaň. Když jsem tam letěla poprvé, bála jsem se, jestli se mi oproti malinkému Ribe nebude zdát moc velká a hlučná, ale byla to opět láska na první pohled. Tady by se mi i líbilo žít možná - někde kousek za Kodaní v klidném domku, ale ve spojení s rušným centrem. I když, těžko říct…mám ráda svůj domov tady v Česku a možná mě Kodaň o to víc baví právě proto, že tam jezdím jen na výlety.
A poslední místo je těžké vybrat, ale asi to bude Ubud na Bali, kde jsme byli letos v zimě. Konkrétně nádherný hotel Hanging Gardens, to bylo opravdu neskutečné místo. Měli jsme samostatnou vilku ve stráni a z postele i terasy výhled na okolní džungli a do údolí. Ráno nám skákali po stříšce z palmového listí opice a trhaly si avokáda ze stromu. Když jsem vstala hodně brzy, stihla jsem východ slunce na kopci a stoupající ranní páru z údolí. Byl tam neskutečný klid a energie. Tam bych se určitě ještě někdy chtěla vrátit. I na Bali obecně. Je to opravdu inspirující místo a hodně mě oslovila i filozofie místních.


Marti, děkuju!! ♥

Martinu můžete sledovat na instagramu a Bella Rose i Nordic Day mají blog i stránky na facebooku.

29 komentářů

 1. Já ty tvoje rozhovory tak miluju. Děkuju....

  OdpovědětVymazat
 2. Povedený! Martinu obdivuju kolik toho zvládá a tobě díky za rozhovor. Taky je ráda čtu.

  OdpovědětVymazat
 3. Úžasný počtení. Udělala jsem si k tomu druhý kafe. Moc mě baví číst o tom, co je v "zákulisí" a taky jsem fanynka Martiny:).

  OdpovědětVymazat
 4. Vždy jsem měla ráda rozhovory s lidmi, kteří něco dokázali či uskutečnili své sny. Proto Martinu sleduji dlouho, čtu snad každý článek o ní, přestože je o hodně mladší, ale má můj obdiv. Pěkný rozhovor s ní byl i ve First Class časopise a tvůj rozhovor, Olivko, ho krásně doplnil. Děkuji. A nejvíce mě fascinuje, že Martina na mě na fotkách působí vždy velmi plaše. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože jsem rozhovor pojala po svém a trochu fantazírovala, bála jsem se reakcí a jsem moc ráda, že obavy byly zbytečné! :))

   Vymazat
 5. Ďakujem za tento príjemný a pohodový článok.. Martinkine obchody sledujem už dlho, máme veľmi podobný vkus a keďže ma onedlho čaká zariaďovanie bytu, už pomaly vyberám, čo sa mi hodí.. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Deny, já děkuji!! Zařizování bytu jen nej, užij si to! :)

   Vymazat
 6. Děkuji za příjemné čtení. Teď když jsem paní Martinu trochu lépe poznala, hned jsem pochopila, proč se mi u ní tak hezky nakupuje :)

  OdpovědětVymazat
 7. Martina má i můj obdiv,má v sobě drive nastartovat věci do chodu. A jsem opravdu moc ráda, že jsem měla možnost se s ní potkat ( doufám, že ne naposledy) , myslím že je to typ člověka co dokáže neuvěřitelně dodat energii. A moc jí to sluší:-). Olív díky za pěkný článek! Krásný dny!

  OdpovědětVymazat
 8. Holky to se povedlo moc! Krasne, osobni a uprimne, potvrzuji 100%. Martina je uzasna inspirace pro nas pro vsechny a nejvic si na ni vazim, ze i pres veskery uspech (za kterym je samozrejme velky kus prace) je proste stale obycejna skromna a mila holka <3

  OdpovědětVymazat
 9. Děkuji za milé povídání, Martina má můj obdiv a moc jí děkuju (a někdy trochu proklínám), že nám přináší parádní skandinávské věcičky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jí taky "proklínám", ale touha nakonec převáží a proklínání se mění na vděk! :D

   Vymazat
 10. Milé počtení...díky holky :o) Hezký den, Štěpka

  OdpovědětVymazat
 11. Jej e-shopy sú aj moje obľúbené a z času na čas niečo doplním. Vedieť prostredníctvom tohto rozhovoru aj niečo viac o dianí okolo toho je veľmi zaujímavé. Príjemné čítanie, Martinke prajem veľa spokojných zákazníkov a Tebe Jani vďaka za rozhovor. Andrea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem taky moc ráda, že nám Martina malinko odhalila něco "ze zákulisí". :)) Děkuji, Andrejko! ♥

   Vymazat
 12. Opět krásný a inspirativní rozhovor u kávy! :-D Díky!

  OdpovědětVymazat
 13. Úžasný rozhovor! Je vidět, že spolu krásně souzníte. A i když Martinu znám z osobního setkání, vidím ji teď ještě trošku jinak. Děkuju vám oběma :*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se mi rozhovor podařilo uskutečnit. Moc jsem se na něj těšila a čekala hodně, ale výsledek naprosto předčil má očekávání! Děkuji, Iri! ♥

   Vymazat
 14. Děkuji za úžasný článek o úžasném člověku! Martina má můj obdiv, jelikož o svých snech pouze nepřemýšlí, ale dokáže je realizovat. Přeju jí hodně štěstí, a vám Olivko totéž :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je ta největší odvaha, přestat fantazírovat a jít do toho! Děkuji mockrát! :)

   Vymazat
 15. Tohle bylo opravdu jedno z nejhezčích počtení za poslední dobu vůbec...je ale jasné, že ve spojení tebe a Marti nemohlo vzniknout nic jiného, než taková perla <3

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

ZOOT

ZOOT