Chjooo

středa 24. června 2015
Absolutní beznaděj. Tak bych to teď popsala. Humor mě teda neopouští, ale srandě bude brzy konec. Čím víc se pečlivě připravuji, tím víc mám pocit, že nic neumím. Já tak nemám ráda, když mi něco nejde. To se prostě neslučuje s mou netrpělivostí. Když už mám ze sebe lepší pocit, realita mě těžce břinkne do čela a zjistím, že jsem si fandila zbytečně. Já se z té angličtiny jednou fakt pominu. Učím se slovíčka, piluju gramatiku, překládám věty, poslouchám videa v angličtině. Jakmile mám promluvit nahlas, pusto! Rozhovory uvnitř hlavy, ty mi jdou. Mám si povídat nahlas....nic. Neumím se rozmluvit. Napadají mě jen složitá souvětí. Taková, jaká používám v češtině. Mluvím běžně v souvětích o pěti větách, rozvitých. Já jsem megaloman ve všem. I v mluvě. Neumím to stručně. To je můj problém. Ráda debatuju a často se tak zasním/rozhořčím/nadchnu, že nejsem k zastavení. To v angličtině prostě neumím. Pořád mám tendence překládat české věty a neumím se toho zbavit. Pomoc! Vybavuje se mi recitační soutěž ještě na základní škole, bylo to nějaké městské kolo, všude cizí lidi...začala jsem přednášet a přestala slyšet. Nervozitou. Vůbec jsem neslyšela co říkám. Jako bych z místnosti odešla. Hrozný pocit to byl. Už to nechci nikdy zažít! Aktuálně si teď připadám jako kdysi v autoškole. Normálně jezdit jsem dovedla až poslední vyučovací lekci před závěrečnýma zkouškama. Snad to tak bude i tentokrát! Vysílám přání, dřu a nevzdávám se(zatím)!!!

19 komentářů

 1. Jani je toto možné. Ja to mám takisto. V hlave skladám vety ako z románu. Presne viem vo vete, čo kde správne použiť, ale akonáhle mám tú vetu vysloviť tak som ako zablokovaná. E-mail napíšem bez problémov, ale najhoršie je to s telefónom. Keď ho zdvihnem a začnú na mňa v cudzom jazyku, zabudnem aj ako sa volám. To keď telefonuje manžel, ten sa vždy dohodne a ja keď ho počúvam presne viem čo povedal zle, ako tá veta mala byť správne. Proste v mysli ovládam. Andrea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ti musím říct, že tě mám hrozně ráda!! Děkuju. Do puntíku je to tak, jak píšeš. V telefonu....ehmmm, moment....a přepojuju jinam :D :D....a pak si říkám, že jsem úplný debil, že jsem přece mohla říct tohle a tamto. Andrejko, děkuji za podporu, aspoň nemám pocit, že jsem v tom sama! Snad se jednou taky dočkáme hezké a dlouhé konverzace! :)

   Vymazat
 2. Milá Oliv, mojej dcére jazyky kvôli autistizmu...nešli a pravideľne mi doporučovali ,, zobrať si svojho blbca zo školy... ,, a hľa !...hovorí plynule , zložito a presne v tých ich FRÁZACH !...veď vieš, že oni majú na všetko frázy...čo tam po kvetnatých vetách...FRÁZY !
  A naučila sa ich pozeraním svojich obľúbených filmov v angličtine a čuduj sa svete, to si zapamätala presne What ever ! / neviem či som to použila dobre :-) /...začala Pánom prsteňov...atď !
  Zdá sa , že by si to mala robiť ako ty chceš !...ale autistka nie si, však ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Alenko, moc mi tvůj komentář pomohl. Nejsem autistka, ale na jazyky jaksi má hlava stavěná není. Nevím proč a nevím jak z toho ven. Zkusím ty filmy. Je to dobrý nápad. Největší problém pro mě je, zapomenout na květnaté věty. Já neumím mluvit stroze, stručně....já chci všechno obkecat a když nemůžu, tak pak neřeknu nic! :D :D
   Večer si tedy pustím film!
   Díky, díky, díky :-* :-*

   Vymazat
  2. ...že autiSTIzmus : O (
   No čo už ! / Whatever ! /

   Vymazat
 3. Jani, napsala jsem tak dlouhý elaborát, že jsem ti to raději poslala mailem. :-)

  OdpovědětVymazat
 4. To půjde. Fakt! Já to tak taky občas mívám, no pak nějak to ve mě udělá cvak a už to frčí..asi je to nervozita nebo malá sebedůvěra..to se ale zlepší s první úspěšnou, uvidíš ;)

  Michael
  Giveaway!

  OdpovědětVymazat
 5. Oliv, I love u :-)))
  T.
  P.S. Kdyz jsem se potrebovala "znovurozmluvit" sjizdela jsem Zoufale manzelky/ Sex ve meste v anglctine.

  OdpovědětVymazat
 6. Doporučuju chlapa, co mluví anglicky! Má to výhodu - většina z nich totiž i myje nádobí, pere a vůbec se o sebe umí postarat. A tvoje květnatá souvětí mu budou připadat okouzlující...

  OdpovědětVymazat
 7. Jani, ty jsi stejně úžasná, že jsi se do toho pustila! Takže za to se musíš pochválit pokaždé, když i třeba jen maličko promluvíš, jasný?! Já teď mluvím anglicky každý den, no pořád, a občas mi to pěkně leze na nervy :D A i když jsem mluvím anglicky plynule a nemám obvykle problém a dokonce, a to je hrůza, si mluvím anglicky už i sama se sebou nebo když přemýšlím, tak pořád překládám české věty do angličtiny, prostě to dělám pořád. Takže "don't worry" :) Osobně si myslím, že je to proto, že prostě angličtina není tak "specifická" nebo detailní nebo jak to říct, takže mám občas pocit, že když něco přeložím správně anglicky, vlastně neříkám to samé, co bych řekla, kdyby to bylo česky :D Nejhůř je na tom chudák noreček, který si občas z mé "čingliš" trhá vlasy :) A co hodně pomáhá mně, zejména co se týče konverzace jako takové, jsou vlogy. Protože tam obvykle lidi mluví o normálních věcech normální hovorovou angličtinou a naučíš se spoustu "fancy" slovíček, která nejsou obtížná, ale posunou tvoji angličtinu na další level. Já třeba miluju britskou angličtinu, takže sleduju britské vlogerky a chytám jejich roztomilý akcent! :) Takže, abych to zhrnula, buď na sebe pyšná, protože se snažíš, něco děláš a brzo se to prolomí, uvidíš!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, že si to myslíš!! O víkendu vlítnu na filmy a na vlogy! Kdybych na sebe měla být pyšná za snahu, tak to jsem až do nebes, ale kdyby za výsledek, tak jsem v propasti! :D :D Budu tedy trpělivá a budu čekat na prolomení, které se bude rovnat zázraku! Pusůůůů a moc Ti děkuji za podporu!! <3

   Vymazat
 8. Já vím presne, jak se citite.. obracene ale, ja umím cist cesky, koukám na televize a filmy v cestine,rozumim tomu dobre. Ale nejak mám malou slovní zasobu, spatne sklonování, casování apod., kdyz chci neco ríct, psát.
  A strasne se stydím za to. Drzím vám palce, and go for it :-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

Baťa