Szerpentin Szalon

úterý 28. března 2017
Dnes u kávy ještě zůstaneme a ne u ledajaké! Jedno z nejúžasnějších míst, které jsem zatím mohla v Budapešti navštívit, je malinká kavárna pod Rybářskou baštou s názvem Szerpentin Szalon, která skýtá pouze čtyři místa k sezení venku na ulici (někdy vám i přistrčí štokrli navíc). Kávu tu mají za velmi příznivou cenu, hlavně s ohledem na atraktivní lokalitu. Ledová káva za 450 HUF je opravdu srandovní. Podle fotek jistě pochopíte, proč jsem okouzlena právě touto kavárnou a kdo sleduje instagram, už jistě viděl mé úlovky. :) Majitelka je velmi milá paní, která kouzlo antiku pozvedá do nebeských výšin.

Je potřeba psát víc? Já děkuji nejmilejší Ludce a Martinovi za to, že mě na tak neodolatelné místo vzali!

U kávy s...

pondělí 27. března 2017


Dnes mám na blogu milion let slibovaný rozhovor! Konečně se dozvíte, kdo namaloval obraz, který mě vítá při každém příchodu domů. Mám převelikou radost, že vám můžu představit malířku Karinu Sławińskou. Karina byla zároveň náš Communication and Interior Design Manager v IKEA Ostrava a mé první setkání s ní bylo u výběrového řízení právě do IKEA. :)
V lednu přešla Karina na vyšší pozici a odstěhovala se do Prahy. Je můj veliký vzor pro to, jak je ambiciózní, pracovitá, velký profesionál s obrovskou praxí a zkušenostma. Začínala na mé pozici, tedy visual merchandisera. Má cit pro detail, vkus a styl. Je to jediný člověk na světě, který ve mně vzbudil cílevědomost a ambice, což jsou pro mou povahu vlastnosti naprosto cizí. Nejsem ten typ, který by se o něco rval, dral kupředu.... Jsou situace, kdy bych to chtěla, kdy bych si to i přála...ale to pak ztroskotá, protože mi vše připadá příliš složité. Co ji znám, mám pocit, že nechtít víc nebo nikam nesměřovat je blbost.

Sama jsem měla možnost dřív pracovat v manažerské pozici a tak dobře vím, co to obnáší. O to víc jsem vděčná, jak velkou oporu jsem v ní /nejen já/ měla. Stojí za svýma lidma, za svým týmem a my ji za to máme moc rádi. Vždycky je ochotna pomoct, podržet. Tvrdá, nekompromisní, ale spravedlivá. Nebere si servítky, je přímá, rázná, ale pro mě nejlepší. Moc si vážím jejího názoru. Od ní jsem se toho v práci naučila nejvíc a moc mi chybí. Zároveň ji přeju vše nejlepší a držím pěsti v úspěchu na její nové pozici. Díky Karině jsem odjela na projekt týkající se nového obchodního domu pro Budapešť, kde jsem plánovala jedno z oddělení. Moc jsem se chtěla projektu zúčastnit a byla to ta nejlepší škola. Děkuji za příležitost!

Karina je ale hlavně moje kamarádka a to je nejvíc, co můžu říct. Miluje starožitnosti, bleší trhy a čokoládu. Má ten nejnakažlivější smích na světě a když se směje, ví o tom všichni! How did you get what you are doing now? I mean the first idea why IKEA?
To answer this question, I have to go back to the time when I was studying. There were two separate experiences which led me to join IKEA. First was my part time job, which I had as student. I get a job of visual merchandiser in one of big fashion design company. Then I realised that connection between comercial way of thinking with estectic one could be my way to find my self. Still during preparation to my final exam I decided to quit this position, to focus 100% at my dissertation. In 2008 I have graduate Academy of Art in Łódź, Poland, master of Graphic and Painting.
My first idea was to live life as freelancer, somehow at this point of my life I had few galeries in Poland where I was selling my oil paintings. I decided to add to these activities some visual identification, like design logo types, posters and plan exhibitions for companies. Still I was missing two things, working with people and this visual merchandiser part.
This was a stage when I decided to find company which has this position, one of them was IKEA. Which by that time was opening new store in my hometown in Poland. As you can predict I get a job, and till know I am working for IKEA.

What do You like about your job the most?
There are view things which I really like about my work, first of all working with people, during these years I had opportunity to meet a lot of amazing people from IKEA world, from different countries. This experience is one of the most powerfull and personally give a lot of energy but also inspiration, for work or personal life. As IKEA is global company there is not any boundaries except this in your head  it means that You have possibilities to move abroad or try other function, this is great place for personal growing.

What is your favourite movie or book?
Good question, when it comes to books the first which is comming to my head is 1Q84 Haruki Murakami, of course I could say that I like him as a writer but this especially stocked in my head. I think maybe main reason is that at his books there is world where real world goes to unrealistic even fanstastic one, and big part of my private art has same interaction.
When I think about movies it is harder, I really like to be up to date with movies, so mostly I am watching all types. Also I have really bad memory to titles of them, I simply remember pictures, emotions, music but not the name  :)
There is one movie which I suprisingly remember it is Eat Pray and Love, I simply believe that this one I saw in right time of life, and this was a reason why it made so big impression at me.

And the activity? For example, perfectly spent day?
I can say honestly that my favourite activity is to visit new places, sometimes it is a new country or city but the most often is new coffee place, nice bistro. This places where you can go with friends but also go alone, and just watch people how they speak, how they behave, I don’t want sound like creepy person which follow people, for me it is simply interesting and inspiring.

What do you like to do hobby?
I have one big love which we can name hobby, it is oil painting. This is also a reason why You wanted to do with me this interview hahaahah no it is a joke, you know me :)
How I came to that, so it was quite easy…. Both my parents are artists so I grown up in atelier of my father, I had plenty of diffrent activities like painting, drawing, sculpturing. I had some period to do a pictures. Simply somehow it was given, then I went to artistic high school and after that it was natural to continue in this way during the studies.
After first year we had organised planner where for two weeks we could paint and draw in nature. Then I realised it will be my way, for my art. Of course beginnings were more realistic close to nature, but as far I was creating new works it became more impressionist and later on even surrealistic, but still with roots of nature.
After two years I had first private exhibition and I started to sell my works in galeries.
Even if now my work takes quite big agenda of my life, still I have time to continue with my art, honestly I think I couldn’t live without it.  I can share with You that this year again I have opportunity to open International movie festival about nature, with my private exhibition which will have a place in Łódź in Poland 7th of June, all of interest are more then welcome. More details you can find at https://www.facebook.com/PaintingMalarstwo/

Your three favourite places on Earth?
Always it will be my  Łódź, in Poland, as my hometown. I think I don´t know to explain why. Second one is Prague it was love from first sight, I am happy to live here again, I think I will never get bored to take a walk through city, with my head up to sky, and watch all of this beautifull architectual details. And Barcelona, for weather, seaside, temperament of people and food.

What is your dream job or do you have dream job already?
I think I am lucky girl because now I am doing my dream job, I have opportunity to work with creative team of people, and be a part of new things which are growing in front of my eyes. I simply belive that life is to short to do things which are not your passion, especially at work. 

My dear Caren,
I'll never forget how much you've done for me! Love you to the moon and back!


Sunday mood

neděle 26. března 2017
....plán pro dnešní den je piknik na Margaretině ostrově, s langošema.

1 | 2 | 3 | 4Na hrad

sobota 25. března 2017
Návštěvu Budínského hradu a jeho přilehlého okolí jsem na doporučení mých přátel absolvovala večer. Za prvé proto, že je tam asi jedna promile turistů oproti tomu, co se tam děje přes den. Druhák pro tu atmosféru světel a stínů. Za třetí pro ten dechberoucí výhled na celou Budapešť a za čtvrté neplatíte vstup třeba na Rybářskou baštu, ze které je výhled nej.


Dívka v noci

pátek 24. března 2017
zdroj


Večere, vyčeš jiskry plameni, 
ať zachvěje se a bolestí sykne, 
ty, dívko, bdi, a ňadra zapění 
v dlani, jež jejich svítivosti zvykne. 

Kéž bolest má je bolesti tvé blíž!
Snad se noc v našem krátkém dechu zmýlí, 
vždyť moje oči, tolik prázdné již, 
blízkostí tvou se ještě nedolily.

František Hrubín
Dívka v noci

Obchod snů

čtvrtek 23. března 2017
Našla jsem obchod jako dělaný pro mě, pro člověka milujícího pohádky a Vánoce a všechny ty přehnané věci, které k Vánocům a kouzelnému světu pohádek patří. Už výloha vás nutí přijít blíž a pak už se vůbec nedá odolat a zvědavost vás vtáhne dovnitř. Kouzelný obchod, kam se musím vrátit pro figurku králíka z Alenky. Personál je malinko odměřený, ale co už, všechna ta nádhera mnohdy balancující na hranici kýčovitosti - občas je hranice překročena - vám to vynahradí náramně. Vítejte v pohádkovém světě, kde fantazie opravdu nezná mezí.Budapešť krásná

středa 22. března 2017
Včera jsem sebrala všechnu sílu světa a vypravili jsme se po práci procházet se Budapeští. Už jsem měla dost toho, jak se po práci dovalím do sprchy a pak už nejsem schopna ničeho. Byl to ten nejlepší nápad a špacír mě neskutečně nabil. Budapešť, když se setmí, všechno nasvětlené, úžasné výhledy. Všude je spousta obchůdků se starožitnosmi, galerií, design shopů a tradičních restaurací s cimbálovkou. Vím, kde je pekárna, kde dělají burek. Město má to velkou atmosféru. Těším se na další procházky.
Více času na čtení II

úterý 21. března 2017
Cesty vlakem jsou ke čtení jako dělané. Nebýt doma a nemít na několik týdnů domácnost jakbysmet. Chodit z práce servaná tak moc, že si dáte sprchu a plácnete sebou do postele...před usnutím kniha. A tak jsem si užila hezké a labužnické chvilky u knížky Jak mi Francie zachránila manželství od Amy Finley. Zábavný a čtivý příběh, čím mě ale knížka dostala nejvíc je jak dokonale autorka dokáže popsat chutě a vůně jídla. Slibuju vám, že se najíte a nepřiberete ani gram. #tochceš Mně se pak chtělo vařit a vařit a vařit a koupit si roztodivné koření a zkoušet nepoznané.Bicycle

pondělí 20. března 2017
Cestou do práce koukám z autobusu kolik lidí po Budapešti drandí na kole. Holky, kluci, dámy, páni, hezky ustrojení šlapou do pedálů a mají styl. Žádné cyklo oblečky (i když i ty občas), pěkně v civilu. Já bych si taky přála jezdit do práce na kole, ale bohužel. Co bych si však splnit mohla je to kolo aspoň mít. Staré, zrenovované s koženým sedlem a košíkem nebo bedýnkou! K narozeninám!


 1 | 2 | 3 | 4 | 5


Sunday mood

neděle 19. března 2017
...není každý den posvícení.

1 | 2 | 3 | 4

Nové džíny

sobota 18. března 2017
Já vím, že jsem říkala, že si nic nového nekoupím. Jenom plavky, jako odměnu. Ale já si nemám co oblíct. To jsem se tak těšila až boyfriendy zas budou boyfriendy a ne slimky, až mi spadly i když jsem měla zapnutý knoflík. :D Potřebuju šedé a černé džíny a zjistila jsem, že je celkem problém koupit džíny, které nemají díru...

 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6


Manon Lescaut

pátek 17. března 2017
 
zdrojAť vím tedy již všecko! Mluvte! Naučte mne opovrhovati nevěrnou Manon! Po tom, co jste mi sdělil, nemohu k ní ovšem mít úctu! Mohl bych umřít, ba měl bych tak učiniti po tolikeré bolesti a hanbě, avšak i kdybych vytrpěl tisícerou smrt, nebudu moci zapomenouti na nevděčnou Manon!


Manon Lescaut
Vítězslav Nezval

Kuchtím a míchám

čtvrtek 16. března 2017
Dost si teď hlídám, co jím. Včera jsem ale dostala už v práci takovou třesavku, že jsem měla pocit, že jestli nedostanu bonbón, tak exnu. :D To už se mi opravdu dlouho nestalo. Pak jsem naběhla do sparu a nakoupila vanilkové jogurty a müssli tyčinky a snědla od všeho dva kousky. Co jsem si uvědomila teď, když hubnu, snad víc než dřív, že je pro mě důležité, aby jídlo mělo chuť. Výraznou, lahodnou, zvláštní, miluju zkoušet různá koření. Jídlo nikdy nesmí být nuda. Dávám si tedy záležet. Baví mě nachystat rozmanité dobroty a ochutnávat, pak je každé sousto jiné, sníte trochu, ale máte pocit, že všeho bylo až až... Tak trochu obelžete sami sebe. Vyžívám se v různých pastách a dipech - guacamole, hummus, tzatziki.

Můj nový objev je úžasná hrášková pomazánka od FoodLover, kterou jen nedávám na topinku (ale jednou joo) a smetanový sýr střídám s tvarohem (nejsem Babica). Všechno to naštěstí chutná i Tomovi, protože byly doby, kdy mi jeho fitness stravování lezlo na nervy a já vařila 2x. :)

zdroj
zdroj
Máte nějaké tipy, které bych mohla vyzkoušet? :)

ZOOT

ZOOT

ZOOT

ZOOT