Ostrava!!!

úterý 8. prosince 2015
Na počátku všeho bylo milé setkání. Setkání s šéfredaktorkou časopisu Nové Proměny Bydlení Pavlínou Blahotovou a jejím zástupcem Petrem Šlejmarem na letošním Meat Design Ostrava. Když se Pavlína s Petrem zmínili, že jsou Ostravou okouzleni, zrodil se nápad na tento článek, který bude obsahovat několik tipů na zajímavá místa v Ostravě pro všechny, kteří se ji rozhodnou navštívit. Tento příspěvek vznikl ve spolupráci s časopisem Nové proměny bydlení a já jsem z tohoto nápadu opravdu nadšená. Protože mám Ostravu velmi ráda, přála bych si, aby ji lidé neměli spojenou pouze s ukuckaným projevem Jiřího Wimra a jeho přednesem básně Petra Bezruče. Ostrava je krásná, krásná po svém a má co nabídnout. :) Pojďte s námi do kaváren, galerií, navštivme společně bleší trhy a bazary, obchod s produkty českých designérů, temnou a nádhernou Dolní oblast Vítkovice. Já sama ráda brouzdám Ostravou vydávajíc se za "turistku" a představuji si, že ulice a domy vidím poprvé....teď mám tu správnou příležitost si tuto roli opravdu užít.

Dolní oblast Vítkovice je bývalý areál dolů, hutí a železáren, kde se od roku 2012 pořádá multižánrový mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava a letos také poprvé již zmíněná přehlídka českého designu Meat Design Ostrava. Pro lásku ke všemu industriálnímu jsem propadla lásce taky k tomuto místu. Bere dech a jestli má fantazie obvykle jede na plné obrátky, tak tady její rychlost nezná mezí. Jen procházka tímto místem je úžasným zážitkem, můžete se však zúčasnit několika komentovaných prohlídek a poté se občerstvit hned na dvou místech, v kavárně Maryčka nebo v Bolt Tower Cafe

Protože jsem pověstná láskou ke všemu starému a s láskou tomu všemu dávající druhou šanci, musím vřele doporučit Blešák a bazar na Bendlově ulici v Marianských Horách. Místo pro opravdové odvážlivce a veliké fanoušky harampádí všeho druhu. Je to ráj a kdo kope, ten najde. Slibuju!

Pravidelné bleší trhy se také konají každý měsíc na ostravském Výstavišti Černá louka, kde za symbolické vstupné 10 Kč máte o zábavu postaráno a budete se divit, co všechno se dá prodat/koupit. Mezi nepoužitelnou veteší je veliká pravděpodobnost najít si právě to, po čem Vaše srdce prahne, tak jako já jsem si jednou řekla, že si jedu pro miniatury Eiffelovy věže a vyštrachala k tomu všemu ještě pár starých pohlednic s milým vzkazem z minulosti. 
Kdo starožitnosti a jiné poklady nerad a je nadšencem současné tvorby, musí určitě zajít do Concept Store Ty Identity, obchodu s českým designem a módou. Najdete ho na ulici Poštovní 39/2. Baví mě nejen nabízený sortiment českých značek a tvůrcu, ale také nápaditě pojatý interiér. 


Na kávu pro opravdové fajnšmekry pak zaskočíme v téže ulici do espresso baru CØKAFE. Přesná adresa je Poštovní 155/14. Líbí se mi v interiéru všudypřítomné dřevo, strohé, jednoduché zařízení přesto všechno působící útulným a teplým dojmem. A káva? Mňam! Chtěli byste příběh? CØKAFE byla původně pojizdná kavárna. :)

 


La Petite Conversation je belgická kavárna a sandwicherie v centru Ostravy a najdete ji na ulici Chelčického 8. Její podtitul je "kavárna ze srdce"...opravdového srdce jednoho Belgičana a je to příběh, jak láska nejen hory přenáší. :) To nejlepší místo pro milou konverzaci ve společnosti dobré kávy a výborného sandwiche nebo salátu z čerstvých surovin od lokálních dodavatelů. Milý personál a útulný interiér je skvělý bonus. Každý měsíc zde pořádají francouzské konverzace, dvakrát týdně chystají francouzské a belgické menu, v pátky a soboty domácí hranolky a jak čokoládu nemusím, tak jejich moelleux au chocolat je přesně ta věc, u které si z celého srdce přeju, aby ta chvíle, kdy si ji vychutnávám, nikdy neskončila.


Všechny ty dobroty pak vyprocházíme v Komenského sadech, protože i Ostrava, světe div se, má taky zeleň. Komenského sady se rozkládají na levém břehu řeky Ostravice v délce cca 1,5 km o ploše 22000 m2. Nejkrásnější jsou na jaře, kdy kvetou sakury a pak na podzim, kdy stromy hrají všemi barvami. Mám to místo moc ráda.

Za kulturou poté vyrazíme do Galerie výtvarného umění - Domu umění nebo Divadla Antonína Dvořáka.
A nakonec? Malá Kodaň - kavárny a kluby situované kolem Kostelní ulice v centru Ostravy. Projekt, kterému držím palce a moc se těším. Už teď je Malá Kodaň fajn.


Bavte se!


18 komentářů

 1. Přečetla jsem jedním dechem, díky! Ostrava se od dob mých studií dost proměnila, a to se jedná o poměrně nedávnou minulost. Což je moc dobře! projekt Malá Kodaň mě nadchl! Je to strašně konzumní a nepoetický, ale já když jedu do Ostravy, tak do velkoskladu papíru a směr Ikea:-D. Dům umění a jeho výstavy jsou úžasné. A ještě bych za sebe doplnila velký Librex, antikvariát Fiducia a Cooltour centrum. (A jestli si můžu přihřát polívčičku, tak hlavně Nekonvenční vánoční jarmark:-)). P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je toho opravdu hodně, co bych doporučila, a proto jsem se omezila jen na ty mé opravdu "top"!! :)

   Děkuji mockrát! :)

   Vymazat
 2. Všechny ty kavárny, které zmiňuješ, mně chyběly, když jsem byla v Ostravě v červnu na PhotoFestivalu. Nevěděla jsem o nich, což mě mrzí. Nicméně Vítkovice mě uchvátily a ráda bych tam vzala i kluky. A než vyrazím, udělám si podle Tebe seznam :-) Díky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A je jich víc! Aspoň máš důvod zase přijet! :)

   Vymazat
 3. Děkuji, ač žiji kousek, tak Ostravu vůbec neznám. Jsem ráda, že znám Dolní oblast Vítkovice, díky the Meat design, kam se chystám se synem na výstavu. I když ne pro ten industrialismus, toho máme v našem městě dost. :-)Tak si dáme s kamarádkou prohlídku Ostravy podle tvého článku. Děkuji ještě jednou.

  OdpovědětVymazat
 4. Moc hezky sepsané, děkuji ;-) Můj favorit na dobré kafe je ještě Mléčný bar Naproti (http://www.naproti.com/) a Pikolo kafe (https://www.facebook.com/www.pikolokafe.cz/). A hranolky v LAPECO jsou jedinečné :-) přeji hezký advent Danka

  OdpovědětVymazat
 5. Balim celou naši family a jedu... Já tam prostě musim(a to co nejdřív), děkuju za nakopnutí:-).

  OdpovědětVymazat
 6. Olívko ahoj, tak půlka seznamu je velmi dobře známá, ale ten obchůdek, ten mi zůstal zatajen. Tak já tam hned odpoledne vyrazila - ještě, že berou karty :-) mám nějaké dárečky osobité a taky pro sebe, konečně kalendář od MMB a diář a tááák :-) no, chtěla jsem ti tímto příspěvkem fakt poděkovat :) hihi Marťa Ostrava

  OdpovědětVymazat
 7. Ty jsi mne tak nalákala, že už plánuju jarní výlet do Ostravy. Zdravím z Jablonce a přeju krásný advent, Eva

  OdpovědětVymazat
 8. Olív. Díky za krásný článek. Čtu ho podruhé... Trefil se do dnů, kdy mám všeho až nad hlavu a ztrácím elán. Udělal mi radost, Ostrava se docela změnila od doby, kdy jsem v ní studovala. I když byla zajímavá i tehdy. Mám ji ráda, stejně jako lidi z tohoto regionu. Hezký den. M

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá MA.R.I., moc děkuju!! Děkuju, že se článek líbí!!

   Vymazat
 9. Muj muz se narodil v Havirove..sestra bydli v Ostrave..a ja se tesim az ty nase cesty na Moravu k rodicum budou i o poznani neceho vic. Svagr mi rkal tk pred 10lety ze dle statistickych udaju je Ostrava nejvic zarostla stromy..;-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

Baťa