Již brzy

úterý 8. března 2016
Ekologický přístup IKEA není pro nikoho žádným tajemstvím a je ke shlédnutí online třeba tady. Já ho mám možnost vnímat také jako její zaměstnanec a je mi to od začátku velmi blízké. Třeba třídění odpadu. V bývalém zaměstnání s tím byl dost problém. Pamatujete, když jsem psala o tom, jak jsem sehnala alespoň firmu, která papír vykupovala pro papírnu? Kromě nebezpečného odpadu, který se samozřejmě třídit musí, to je bez debat, se netřídilo nic.  Ani plasty. Neblázněte. Proč by se všichni namáhali, když je tak jednoduché to naházet všechno do jednoho koše. To v IKEA neexistuje. A jsou to právě tyto maličkosti, kdy by měl každý začít u sebe a pak se stane velká věc. :)

Již za několik dní Vám prozradím více o zajímavém a ušlechtilém projektu. Za to napínání mám pro dvě/dva z Vás odměnu. Soutěžit budeme o skleník a plakát, obojí se týká našeho tématu, což znamená úsporná domácnost, recyklace, udržitelnost a třeba i věci z druhé ruky. Protože je to oblast, které se na blogu budu věnovat více, tak by mě zajímalo, jak jsou na tom moji čtenáři. V komentářích mi prosím napište, co pro Vás zmíněné znamená, jak si doma stojíte, zda třídíte odpad, jak to máte s plýtváním vodou, vyhazujete jídlo, které jste nestihli sníst nebo zda Vás to všechno kolem vůbec zajímá! :) Já pak vylosuji dva výherce, kteří získají avizovaný dárek. Vyhrát může každý, bez ohledu na to, jestli ho téma zajímá. Já totiž doufám, že jestli do dnešního dne ani trochu, tak se to třeba brzy změní! A nezapomeňte zanechat email, abych Vás v případě výhry mohla kontaktovat. Soutěž potrvá do 17. března! Hodně štěstí!

zdroj IKEA

zdroj IKEA49 komentářů

 1. To je tak široké téma, že by o tom šla napsat celá esej. :-) Třídím, šetřím, používám věci z druhé ruky, jen okolí to občas sabotuje, což je na mrtvici. Jinak ráda uvítám články na toto téma.
  Jana

  OdpovědětVymazat
 2. Bydlím na vesnici, do minulého týdne jsme topili klasicky uhlím. Pořídili jsme si tepelné čerpadlo. Tudíž jsme začali daleko pečlivěji třídit veškerý odpad. A třídíme i bioodpad na dvě části - co schroupnou nutrie a zbytek teprve jde do hnědé popelnice...ještě by to chtělo slepičky...no a starý nábytek- vládne naší domácnosti..měj se Olívko fajn...pa Vokopka
  vokolkovapa@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Třídím, ale pak mám problém s tím dojít ke kontejnerům... :-)
  Katka

  OdpovědětVymazat
 4. Třídění je téma, které nejen prožívám, realizuji, ale také šířím dál.
  Jdu tak daleko, že když jsem včera kupovala baterky ( damoržejmě dobíjecí), které jsem hned použila, prodavač se zeptal, jestli chci obal vyhodit. MOje první reakce byla poděkování za ochotu, než jsem si všimla, že obal hází do směsného odpadu.
  takže prázdný obal putoval do mé tašky a odvezla jsem si ho domů dpo separovaného sběru.
  Třídíme.
  Třídíme plast, papír, kov, sklo, skořápky od vajíček - máme za to vajíčka, bioodpad - máme za to kompost. oblečení putuje buď přímo do komunitního centra pro potřebné, nebo do kontejneru se stejným účelem.a Celkově to vychází na 3-4 kg směsného odpadu měsíčně za dva lidi + pobytové návštěvy - to víte děti. A do toho musím započítat i to, že v současné době doma i pracuju, což produkuje také odpad. Šiju a mám problém s tím, že kdysi byly popelnice na hadry, ze kterých následně vyráběli průmyslové hadry.
  Teď takový kontejner najít nemůžu - nebo neumím, ale ve výsledku to vyjde nastejno.
  takže ano.
  já hlasuji pro RECYKLACI.

  OdpovědětVymazat
 5. Recykluju, tedy jsem... Plasty, papír, sklo, použitý olej ze smažení. Mít školáka na prvním stupni dává rodiči neskutečnou recyklační pobídku, ve všem se soutěží. Ale i bez toho je to jasné. Oblečení z druhé ruky kupuju, když mám štěstí na pěkný úlovek, naše posílám dál. Miluju, když je neteř od hlavy k patě jako moje dítko před pár lety. Katka
  katwena@gmail.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. prosím, jak se recykluje použitý olej ze smažení? díky za odpověď - já nevím, kam s ním, aby to bylo eko... eva

   Vymazat
  2. Můžete v případě, že máte zahrádku, přidat použitý olej do kompostu. Olej je biologicky rozložitelný a v malém množstvích je možné ho do kompostu přidávat. Olej je třeba smísit s pilinami.
   Pokud nemáte zahrádku a nemůžete olej zkompostovat, je tu možnost odevzdání oleje v dobře uzavřené PETce ve sběrném dvoře.

   Vymazat
 6. Třídíme odpad, nechápu, že taková maličkost je pro některé problém. Kompostujeme, sbíráme dešťovou vodu , snažíme se šetřit pitnou vodou, chodíme pěšky, jezdíme MHD. Nakupuju v sekáči, oblečení po dětech posílám dále.
  Děkuji za Váš milý blog, viděla jsem Vás na Meat Design a moc Vám to sluší !
  marketa.pivovarcikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Třídíme odpad, někdy mám pocit, že v našem malém bytě tančím mezi jednotlivými nádobami na plast, papír a na bioodpad byl vynikající náš králíček :)papír nosíme do školy, protože se z financí, které se tak získají,sponzoruje holčička v Africe, což mi přijde jako výborný nápad.Oblečení nosím do Domu Naděje, oblečení po dětech posílám dál.Připadá mi to jako samozřejmost a třídí už i naše 15-ti měsíční dcera a správně :) D.Drapalikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj Olív, ten skleník mě donutil se zapojit (teď u nás doma vládne píseň Vstávej semínko, holala..., semínko furt nic, skleník by pomohl a je kráááásnýýý). Já jsem třídič obecný: máme kompost, 6 odpadkových košů pro různé odpady, používám látkové pleny, secondhandy a posílání oblečení dál je normálka, znám čísla obalů pro separování... Super, že jsi zapojila toto téma, možná to nakopne i ty, pro které není recyklace takovou samozřejmostí. Díky za každý den s Tvým blogem. Janic (janazrnikova@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 9. Ahoj, žila jsem dva a půl roku ve Finsku, kde se odpad třídí a opravdu o to dbaji, měli jsme minimálně 5 různých popelnic. Teď jsem ve Vídni a tady se odpad netřídí - speciální popelnice je jen na papír. Musím říct, že je to trochu šok a pořád přemýšlím, jak to nejlépe vyřešit.
  Jinak já používám látkové tašky, snažím se re-pěstovat zeleninu doma na okně.
  Veronika ( konecna.veronika@atlas.cz )

  OdpovědětVymazat
 10. Celky zivot bydlime v domku,takze si dost dobre uvedomujeme porirodu kolem sebe a samozrejme i hodnotu veci.Poctive tridime odpad,recyklujeme obleceni,nabytek..zbytecne neplytvame vodou.Protoze nas domek neni nafukovaci,zbytecne ho nezakramovavame.Co bylo ze vseho nejtezsi?!Naucit kreslit deti na obe strany papiru,kdyz se jim neco nepodarilo.Oliv,krasny a inspirativni blog!!!!!!!lefu@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Milá Oliv, ano třídím, jsem vycepovaná z pobytu ve Finsku a v Rakousku, kde vám namátkově překontrolují i popelnici a špatně vytříděno vás nechají přetřídit znovu. dokonce vítám i popelnice pro bioodpad, které se teď u nás čerstvě zavádí.
  Tipuji, že váš projekt se bude týkat něčeho podobného, co prezentovala Ananas Barb na svém blogu a bylo to výborné, takže se těším. Kdybych mohla být smělá a mohla si (samozřejmě v případě výhry :-)) vybrat, upřednostnila bych skleník, A když to nedopadne, tak si ho koupím, no?!

  Těším se, sarka.chlubnova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 12. doma recyklujeme, kupujeme částečně udržitelnou módu, nebo pro děti z oblečení z druhé ruky, jedeme v biokosmetice a biodrogerii, snažíme se šetřit vodu a elektriku atd. Ale upřímně šlo by to o moc líp:)

  lenka.trejbal@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 13. Super článek. Děti odjeli na hory, tak jim krmím myš, tedy skinny morče, ale zapomněla jsem na skleník. No dobře to dopadlo, všechno krásně raší, myslím, bazalky už si v obchodě ne koupím, vždy časem chcípne, což není moc recy a ze semínek roste parádně, myslela jsem, že ne.
  Po tomto skleníku pokukuju už dlouho, bylo by prima ho vyhrát.
  Třidíme doma i na chatě, ale to bych opakovala to co už je v příspěvcích přede mnou. Já bych měla naopak typ pro Ikeuco by mohla zlepšit. Máme moc rádi brusinky co v Ikee mají a zůstává po nich hezká sklenička se stříbrným víčkem, ráda dělám v létě marmelády na které by se dala tahle sklenička použít, ale ta samolepky na ní drží naprosto šíleně, odpočítávání nejde vůbec, odlakovač na nehty, kterým dostávám dolů i ty nejupornější etikety, na tuhle taky nezabírá. Hodně špatně a zdlouhavě to jde benzínem, což není nic moc příjemného. Tak kdybys dokázala toto změnit, byla bych ještě šťastnější než kdybych vyhrála ten krásný skleník 😍

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S etiketama souhlasím, drží jako čert :(

   Vymazat
  2. A co olej?...zkuste to. Veronika

   Vymazat
 14. Už delší dobu se snažím té naší planetě ulehčovat. Třídit odpad jsem začala na vysoké, kde mě kamarádka "mučila" za každý špatně vyhozený kousek :) A já pak zase mučila doma rodiče, spolubydlící a pak i přítele. A od třídění nebylo daleko k uvažování, čím myju byt (eko prostředky, protože vodu pak můžu vylít na zahradu), čím myju a mažu sebe (přírodní kosmetika), co jíme (lokální výrobci), co si obleču (šiju). To jsem se zase rozjela ;)
  cevepe@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 15. Třidim a snazim se k tomu vest i svoje deti a ostatni pribuzenstvo. Na bioodpad mame hnedou popelnici. Snazime se vzdy zpracovat vsechno jidlo, co nakoupime. Pokud neco zbyde, vetsinou pecivo, nosime ho zviratkum u znamych. Kupujeme zde i domaci vajicka. A veci z druhe ruky? Ty zboznuju. Vetsinou jsou to proverene kousky, znovuobjevene poklady. Naposledy to bylo retro proutene kresilko u sousedu a uzasne barevne supliky styl brusel.

  OdpovědětVymazat
 16. Odpad třídím,textilie odnáším do kontejneru charity, jídlo nevyhazuju, ale zužitkovávám do mrtě. Vaječnė skořápky vozím rodičům,kde fasuji domácí vejce. Nakupovat chodím s textilní taškou. Co se nám moc nedaří, je šetření vodou. Ale synové už brzy oba budou bydlet sami, tak počítám,že spotřeba klesne tak o dvě třetiny.. Ivča. 2909@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 17. Třídíme!Recyklace je u nás snadná. Kontejnery na tříděný odpad máme nedaleko domu.Nejen na plasty, papír a sklo, ale i na textil. Oblečení, které je ještě pěkné, nosím na školní bazar, kde se z výtěžku prodeje kupují pomůcky pro děti.Velké věci (např.televizor,starou troubu) odevzdáváme do sběrného dvora.

  OdpovědětVymazat
 18. Některé etikety jdou odstranit pomocí oleje, zkuste to. :-)

  OdpovědětVymazat
 19. Vždy se snažím, když jdu vyhodit odpadky, roztřídit je podle kontejnerů ;) Taktéž se snažím neplýtvat vodou (taťka to ani nedovolí, protože by moc platil), nesnědené dobroty dávat domácím zvířátkům, prodávat nepotřebné oblečení, svůj šatník celkově minimalizovat a renovovat staré věci :-) petabr2@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 20. Já recykluji, myslím, že v dnešní době by to měla být už samozřejmost. Nejsme tu sami a tak by jsme neměli být bezohlední. A nic to nestojí :-) Tak proč neudělal něco prospěšného. Lenka
  Spalkoval@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 21. My tridime co se da. U nas na vsi mame moznost tridit i plechovky. A na zahrade mame kompost. Tema je to u nas velke nebot se zabyvame ekologickým zemedelstvim. Diky vsem co jim planeta neni lhostejna veronika. akinorevs@email.cz

  OdpovědětVymazat
 22. Ahoj sympatická neznámá, na popud své sestry tady už druhý den čtu:)- prý abych si spravila náladu....díky, někdy jen pohled postačí
  Recyklace k nám dorazila v době,kdy syn chodil s první láskou.... a ta recyklovala.Možná se to malinko zvrtlo.. dnes jsem vybalovala z novinového papíru staronové skleničky z blešáku a kolemjdoucí plnoletý syn se mě zeptal " Co zase tvoříš?.... a protože dnes lehce padám na ústa a netvořím nic, koukal, jak muchlám novinovou kouli a tlačím ji do koše....
  protože normálně - papír rovnáme a vozíme do sběrny, plasty vymýváme, stlačujeme a "trajdáme" s nimi k vedlejšímu domu,(z hezkých barev mám naušničky),sklo pokud je hezké ,v práci s dětmi zkrášlujeme... taková sklenka od okurek je po omotání ruličkami ze starých novin jako venkovní lampa.Staré oblečení šmiknu a ušiju taštičku na kosmetiku. Je to absolutní zábava koukat na "dosloužené" jako na objekt tvorby.
  Taky funguje výměnný obchod- já tobě skořápky, ty mi domácí vajíčka apod.Co nenajde totálně žádné uplatnění doprovodíme do sběrného dvora.

  OdpovědětVymazat
 23. Ano, také třídím odpady, jak doma tak i v práci, dokonce jsem si na ně pořídila zvláštní tašky, přijde mně to naprosto přirozené. Jen rodiče to nějak nemůžu naučit...

  pěkný večer

  EB ( eva.bednarova.1980@seznam.cz )

  OdpovědětVymazat
 24. Ahoj, tohle téma mě hodně zajímá. Doma se snažíme žít co možná nejekologičtěji, ale na druhou stranu zase nejsme žádní ultra přírodní alternativci. Třídíme odpad na sklo, plasty, papír, nebezpečný, elektro a kompost. V zásadě nevyhazujeme jídlo a zbytky z něj, kosti psům, usušené zbytky pečiva králíkům nebo ovcím, skořápky slepicím atd. Třídím (svůj) odpad i v práci, ač teda sama, poněvadž zbytek osazenstva k tomu má stejný přístup jako Tvoji někdejší kolegové, což mě hned po nástupu poněkud šokovalo.
  Ne vždy se ale zadaří. Jednou jsem udělala takový pokus, jakože ušetřím igeliťáky při nákupu ovoce/zeleniny. Zvážila jsem tedy jednotlivé druhy bez pytlíku a pak to všechno dala do jednoho a nalepila na něj kódy a u kasy se pak se zlou potázala, jakože to musí být všechno zvlášť....¨
  Jinak téma je hodně široké, dalo by se o něm rozprávět dlouho.

  Janka
  jane.j.f.c (na) seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 25. Kým som bývala doma tak sme sa na tom často hádali, lebo som bola jediný triedič v domácnosti. Vo vlastnom je to v pohode, len keby bolo v byte viac miesta na tie koše :). triedim papier, plasty, sklo, kovové obaly, batérie a kuchynský olej. Po ten príde raz za mesiac auto priamo pred panelák a ešte mi zaň dajú na výmenu toaletný alebo kuchynské utierky čo je super! škoda že ešte nevymysleli nič na kompostovanie....bioodpadu je totiž najviac a nemám kam s ním....
  Lucia
  gb.lucia@azet.sk

  OdpovědětVymazat
 26. Milá Olívko,
  u nás doma se odpad třídí. Máme kousek od domu kontejnery na plat, sklo a papír a dále máme i sběrný dvůr. Zbytky potravin máme pro tchýniny slepičky. Za to pak dostáváme vajíčka.
  Měj se hezky, Martina
  m.svikova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 27. Moc Ti děkuji za článek, je důležité o tomto tématu mluvit (Leo tomu taky docela pomohl na Oscarech! :)) Přírodu bychom měli zatěžovat co nejméně, bohužel i přes různé vzdělávací programy a školní soutěže to není pro všechny rodiny jasná věc.
  Nechci tady ze sebe dělat kdovíjakého stoprocentního třídiče a ekologa, protože jím bohužel nejsem. Snažíme se doma třídit co se dá - papír, plast, sklo a tetrapaky jsou samozřejmostí. Do plastů dávám i třeba ustřižený růžek obalu od právě načatých lupínků (každá maličkost se počítá), ale i přesto máme ve třídění a šetření některými materiály velké mezery. Mnohdy je mi těžko vyhodit nějaké jídlo, které se nám doma zkazí. Pokud ale člověk žije ve velké rodině, je třeba mít velké zásoby a někdy se stane, že nestihneme vše spotřebovat. V tom vidím velký problém obecně v české kultuře. Řekla bych, že náš národ je zvyklý "syslit" a to nejen v jídle, ale to samé platí třeba i u nakupování hor oblečení, nábytku, kosmetiky a mnohých dalších věcí, které nám doma jen leží (a kazí se). A pak přijde chvíle, kdy se něco v člověku pohne a všechno vyhodí. Do popelnice, všechno dohromady, bez rozlišení co je co a přitom je lahvička s krémem skoro plná, hrneček sice nemá ucho, ale dal by se využít jako květináč a o hezkém už však nepadnoucím oblečení nemluvě. A hurá znovu nakupovat a za pár měsíců vytvořit další horu a akorát tím navyšovat prodeje a výrobu. A tak dál, stále dokola...
  Sama se snažím využitelné věci poslat dál, najít jim nový domov, kde je bude moci využít někdo další a třeba mu i udělají radost. Sbírky oblečení a hraček pro dospělé i děti, kteří se ocitli v nelehké situaci je pro to perfektní příležitostí. Nádobí je možné darovat, stejně jako třeba nevyhovující kosmetiku. Důležité ale je nenakupovat další a další věci, když toho máme doma dostatek (slevy neslevy).
  Díkybohu máme zahradu a na ní kompost, tím se naše rodinné recyklační skóre také zlepšuje. Domácí zelenina a ovoce (a z nich vytvořené džemy ve sklenicích od jogurtů) jsou příjemným bonusem :) Osobně však chci ještě zapracovat na šetření vodou a elektřinou. Když si vezmu kolik vody procancáme, je to až neskutečně skličující.
  Lidé jsou na počátku cesty k čistšímu okolí - je však důležité zvyšovat tempo v honbě za zdravou planetou, ne zpomalovat.

  Bára
  (letterBorld@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 28. Ano, u nás sa odpad triedi. Všetko: papier (aj bločky, krabičky od čaju a čokoľvek papierové), plasty (podstivo úplne všetky obaly umývam), sklo, kov a tetrapaky, vybité batérie nosím do elektra (a používame aj nabíjateľné), olej z rezňov a spol. zlievam do fľaše a manžel to nosí na benzínku, šaty, topánky a veci z domácnosti schopné ešte niekomu poslúžiť nosíme do zberne, kam si po to chodia ľudia čo na tom nie sú tak dobre ako my. Triedim a recyklujem všetko čo sa dá. Na chodbe mám na stene zavesené také výklopné boxy z ikei - 2 veľké na papier a plasty a 2 malé na vkv a sklo. Deti triedia už automaticky. Na chladničke máme kalendár čo každý rok rozdávajú naši smetiari a tam je vyznačené kedy aký odpad berú. Vrecia čakajú v pivnici na správny deň a to ich už len stačí vyložiť pred bránu a smetiari odpad vysypú a vrecia ( také pevné a farby podľa druhu odpadu - dáva mesto )nám prehodia naspäť do dvora. Mám tri deti a tak si hovorím, že o pár generácii po mne bude potomkov riadna kopa, tak nech nežijú v bordeli. Naša doba je totiž odpadová :-)
  Lenka lenka.ct@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 29. U nás doma sa tiež triedi ostošesť...
  Garáž mám plnú vriec s roztriedenými smetami.
  Trápi ma len,že milujem horúcu sprchu.No a pri tej míňam viac vody,ako treba.Sľubujem,že sa polepším....
  Lulu
  janickova.lulu@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 30. Olívko parádní článek! Děkuji Ti! Třídění a udržitelnost všeho druhu miluju. S manželem se v tom naprosto vyžíváme :-)Odpadky si vozíme domů, abychom měli jistotu, že budou roztřízeny :-) Třídíme vše, co se třídit dá. Recyklujeme, kompostujeme, redukujeme a znovu používáme. S příchodem miminka jsem při zjištění, kolik je odpadu z jednorázových plen, musela hned přejít na látkovky. Teď mě hodně zaujal dokument The true cost a snažím se vkládat do nákupu čehokoliv myšlenku na fair trade. Nekupovat pouze bezmyšlenkovitě ve slevách a sezónní výstřelky (to mi dává nejvíc zabrat!) Ale vždycky je co zlepšovat, takže se těším na další inspiraci.
  Posílám pusu
  Viola
  viola.sekaninova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 31. Třídím od té doby, co bydlím blízko kontejnerů na tříděný odpad. To znamená papír, sklo, plasty. Ráda bych třídila i zbytek, ale v centru Prahy kompost prostě nevymyslím. Velké mezery mám v plýtvání jídlem, naopak se vyžívám v recyklaci oblečení, nábytku a doplňků a to všemi směry - přešívám, vyměňuji, lakuji, opravuji, zachraňuji z popelnic (někdy). To mně prostě baví a až teď si uvědomuji, jak se vlastně chovám ekologicky:-)
  Ivana.Havelkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat

 32. Ahoj,
  bydlíme v paneláku, ale přesto se snažím třídit, co to jde. V domě by to bylo asi vzhledem k většímu prostoru jednodušší. Máme ale zase dobré, že bydlíme ve městě, kde se třídění věnuje velká pozornost. Snažím se třídit i bio odpad, což si myslím, že mnoho lidí v bytech nedělá. Před domem máme popelnici na bio, takže stačí jen nebýt líný a když jdu ráno do práce, vzít tam třeba odpad od večeře.
  Doma pořád všude zhasínám, snažím se šetřit s vodou a topením. Někdy si připadám trochu jako exot, ale věřím, že to má smysl.
  Dál se taky snažíme využívat nábytek z druhé ruky, přetřeli jsme staré židle po babičce (z 50.let), koupili na bazos.cz stary stul a zidle TON a od kamarádky jsme zadarmo dostali mramorovou desku ze starého stolu.
  Baví mě hledat hezké oblečení v sekáči a snažím se už tolik nenakupovat to nové v řetězcích. Kromě udržitelnosti to také šetří peníze.
  romccca@atlas.cz

  OdpovědětVymazat
 33. Třídíme. Teda rodina třídí a já pak přetřizuji. Protože
  to co dokáží narvat do plastů....Uf. A taky recyklujeme, dáváme druhou šanci a jídlo které nesníme dáváme sousedům. jako fakt.
  Plán dobrý, jen občas to provedení lehce pokulhává. Ale zlepšujeme se každým dnem.
  Pa Oli...
  gresakova.jana@hotmail.com

  OdpovědětVymazat
 34. Ahoj, my třídíme plast, papír a sklo samozřejmě. Oblečení se snažím směňovat s kamarádkama nebo alespoň dávat na charitu. Koneckonců i hadříky nebo látky na šití jsou recyklace, že. Nehodila bych pytel oblečení do směsného odpadu. A to jídlo... no to je výzva do budoucna. Snažím se moc nevyhazovat, ale třebas pečivem asi mrháme děsně. Čas od času nám něco projde v ledničce...
  Mějte se, Petra (modrobily.pribeh@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 35. Ahoj u nás doma se třídí odpad od nepaměti :-) plasty, kovy ,sklo jsou samozřejmostí. Papír vozíme do synovy školky. Staré oblečení dávám do kontejneru pro tyto oděvy určené, nebo recykluju- tvořím. Už dva roky nakupuju a vyměňuju oblečení i boty na vinted ... Pracuju v mateřské škole a učím třídit i svoje děti, na vycházkách sbírám odpadky ,co najdeme cestou, schovávám sebemenší kousky barevných papírů, protože se to vždy jestě na něco bude hodit:-) Mezery mám v hospodaření s jídlem - Od doby co nemáme pejska, máme problém se zbytkama...To je věc na které musím zapracovat. Mějte se fajn, moc vám fandím. Bára
  (Barunkabavlnka@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 36. Ahoj u nás doma se třídí odpad od nepaměti :-) plasty, kovy ,sklo jsou samozřejmostí. Papír vozíme do synovy školky. Staré oblečení dávám do kontejneru pro tyto oděvy určené, nebo recykluju- tvořím. Už dva roky nakupuju a vyměňuju oblečení i boty na vinted ... Pracuju v mateřské škole a učím třídit i svoje děti, na vycházkách sbírám odpadky ,co najdeme cestou, schovávám sebemenší kousky barevných papírů, protože se to vždy jestě na něco bude hodit:-) Mezery mám v hospodaření s jídlem - Od doby co nemáme pejska, máme problém se zbytkama...To je věc na které musím zapracovat. Mějte se fajn, moc vám fandím. Bára
  (Barunkabavlnka@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 37. Ahoj, třídíme dost. Jídlo občas projde, ale zase mámme hodně zvířat a někdo to sní vždycky, nebo to skončí na kompostu.
  Hezký den! Petra (fetrova.petra@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 38. Moc Vás zdravím!
  Doma se snažíme veškerý odpad třídit a snažím se k tomu vést i mého desetiletého syna. Papír vozíme do školy, i od všech sousedů z vesnice, takže běžně vozíme víc jak tunu papíru...já mám radost, syn má radost, protože vždy nějakou malou cenu za 1. místo vyhraje a škola má též radost, každá koruna pro děti dobrá. Do školy vozíme i baterie, takže všichni z rodiny sbírají. Oblečení nakupujeme z druhé ruky a opět posíláme dál, třeba charitě. Jen se ještě musíme trochu polepšit s jídlem, někdy toho máme doma víc než dokážeme sníst...slibuji, že se v tomto zlepšíme!
  Přeji hezký víkend.
  Veronika, v.veronika25@seznam.cz
  P.S. Syn by se zbláznil radostí ze skleníku:-)

  OdpovědětVymazat
 39. Ahoj,

  i já se o ekologii, recyklaci a šetrnost k přírodě zajímám. Více méně všechno už tu bylo řečeno. Já to beru tak, že je to naše povinnost. Bydlím teď čtvrt roku v novém bytě a momentálně zažívám euforii v podobě košů na tříděný odpad z Ikei. (Konec nekonečnému množství krabic a všeho možného do čeho dát papír a další věci hurá!) Nikdy bych nevěřila, jakou budu mít radost z odpadkových košů:)
  Trochu rezervu mám v používání různých čistících prostředků, prášku na praní apod. Tomu bych se teď ráda víc věnovala.
  A v neposlední řadě, studuji architekturu, takže se snažím zapojit tu ekologii i tady, v podobě dřevostaveb apod.
  Přeji pěkný den.
  Martina (martinaanna@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 40. Mila Olivko, tridit se snazime, tridime papir, plast, elektro a podobne, ale velke mezery mame v jidle. To bude jeste velka vyzva:).
  Mejte se pekne! Iva
  Iwuska.s@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 41. Milá Olivko,
  třídím snad vše - co se dá...... ale jaká je to pak bezmoc.. když objedete s pytlem plechovek 8 sběren.... a nikde neberou
  Ale nevzdávám se a třídím vše dále:o))
  krásné jaro Vám všem
  Daniela
  slunicko1962@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 42. Zdravím všechny. U nás doma recyklujeme, třídíme, šetříme..... Naše děti tomu učíme odmalička, dnes jim to přijde samozřejmé, prospěšné a někdy i zábavné. Náš sedmiletý syn dokonce sám hromadí své hračky, se kterými si již nehraje a které pak věnuje dětem v místní školce pro další využití. Moc ho to baví a má velkou radost. Kéž by nás takových bylo více. U našeho domu stojí popelnice na tříděný odpad a bio odpad, ale někteří sousedé jakoby byli slepí. Je jim zcela jedno, co a kam vyhazují a to mne ničí.
  Poděkování všem třídilkám ;)
  mirka.perinova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 43. My také třídíme, vymýváme obaly, rozděláváme obaly, které jsou tvořené z plastu a papíru, oblečení věnujeme charitě, staré časopisy zase bere knihovna. Použitý olej sbíráme do sběrných nádob a poté odvážíme do sběrného dvora. Suché pečivo a skořápky od vajec sbíráme pro slepičky pro jednoho pána, který má farmu. Snažím se chodit pěšky a neplýtvat vodou. Někdy mě napadá, jaký to máme luxus, že zvedneme páčku a teče nám z ní voda a ještě k tomu pitná, že to není všude samozřejmostí a že by si to měl člověk občas uvědomit. Jen mě ničí lidé žijící okolo, do třídících popelnic hází, co se jim zlíbí. Když už netřídí, tak by aspoň nemuseli zneřádit to, co jiní vytřídili. Také okolí kolem popelnic obkládají veškerým nábytkem a elektronikou, které se jim nehodí, a to opravdu docela často. Ale tohle člověk neovlivní a i kdyby bylo lidí, kteří třídí jen 1%, tak vždy to bude mít smysl :) Přeji všem krásné jaro :)

  kbanotova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 44. Doma třídíme odpad docela zodpovědně... Skoro všude máme úsporné žárovky, ale obr problem máme s jídlem... pořád nějaké vyhazuji a to mě tedy štve strašně, snažím se tolik nenakupovat, tolik nevařit.. Jinak oblečení pro děti mám hodně z druhé ruky..sama take oblečení házím do kontejnerů na charitu, snad někomu ještě poslouží. Je ale super, že téma ochrany přírody a vůbec naší Matičky Země je pořád aktuálnější... Díky za soutěž martinavan@email.cz

  OdpovědětVymazat
 45. Touto témou sa u nás doma začíname zaoberať čoraz častejšie. Majkiho (a mňa taktiež) dosť štve, že nemáme priestor na viacero odpadkových košov, že by sme recyklovali na 100%, ale samozrejme umelohmotné fľaše, sklo a papier oddeľujeme od zvyšku odpadu a vyhadzujeme zvlásť.
  Šetrenie vodou a energiou je samozrejmosť, postupne by sme chceli prejsť na LED žiarovky. V poslednom čase sme prešli z používania sprchových gélov na tuhé (ručne vyrábané z prírodných zložiek) mydlá, po ktorých nezostáva žiaden odpad a prázdny obal, čo je podľa mňa tiež fajn krok :)

  Snažíme sa teda o drobnosti, ktoré pre niekoho možno neznamenajú nič, no ak by sa každý z nás posnažil, bolo by to určite vidieť na stope, ktorú za sebou zanechávame :)

  A články z oblasti recyklovania a udržateľnosti ma osobne veľmi zaujímajú, čakám na ne! :)

  Patrik
  http://www.meshommes.com

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

Baťa