Začínáme vodou

úterý 22. března 2016

Jak je voda důležitá a potřebná si uvědomím v momentě, kdy vodu z nějakého důvodu odpojí. Právě v tu chvíli mě přepadne pocit, že si nutně potřebuji umýt ruce. Voda je pro nás velmi běžná a dostupná věc. Často však myslím na to, že tomu tak není ve všech zemích.

Neplýtvám vodou. Šetřím s ní. Když bych měla vyjmenovat jak, tak třeba nemáme vanu. Já věřím, že mít ji, neubránila bych se, abych si aspoň občas nedopřála plnou vanu horké vody. Další samozřejmostí jsou baterie s perlátorem, neboli mísící, které mísí vodu se vzduchem a tím tak ušetří až 8 litrů za minutu. Při čištění zubů nebo mytí nádobí nemám nikdy vodu puštěnou nepřetržitě. Když měním vodu Edovi (pro nové čtenáře, Eda je náš pes), zaleji s ní kytky. Na zahrádku jsme pořídili obrovský barel, kterým odchytáváme vodu dešťovou a pokud není extrémně suché období, jsme s vodou soběstační a nemusíme vůbec zalévat tou kohoutkovou. Nebo třeba už dobře známý nápad z knížky Naše jídlo, přirozeně: voda, ve které jste vařili vajíčka. Dají se s ní zalít bylinky a ještě jim tím prospíváte.
 Mísící baterie MALMSJÖN


Přesto všechno si myslím, že mám ještě rezervy. Proto jsem se po několika letech odmítání rozhodla pro myčku. Minulý týden jsem si nafotila stav měřičů vody a zapíšu si ten konečný, když zapojíme a začneme používat mého nového pomocníka. Spočítám rovněž dny a poté porovnám, jaké číslo bude, po používání tohoto všemi opěvovaného stroje, po stejném počtu dní. Bude to pokus. K myčce se stavím velmi skepticky a budu velmi ráda, pokud se přesvědčím, že vodu ušetří. Samozřejmě to nebude na úkor hygieny, ani kvůli šetření nehodláme padnout žízní. Každý den je v naší domácnosti téměř stejný, proto by měření mělo být velmi přesné. Držte mi palce. Na výsledek jsem opravdu velmi zvědavá.


 

Další kolo bude posvítit si na svítidla a taky co je v nich! Úspora energie a přejít na ohLEDuplné svícení.

9 komentářů

 1. Olivko, jsem zvedava na Report:-) Ja tez odmitala mycku, ale v posledni dobe si myslim, ze spotrebuju desne vody na rucni umyvani. Nas je hodne a deti porad jedi, porad je u drezu spinave nadobi, a to nesnasim takze stale premyvam. U me polovicky potrebuju argumenty pro mycku, tak jsem rada za tvuj pokus. Pa T.

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem si vic nez jista, ze usetrite:-). At to tak je. M.

  OdpovědětVymazat
 3. Myčka je fajn a vodu určitě ušetří. Jenom když se dívám na tu fotku naplněné myčky, tak musím podotknou že málokterý dekor (zejména zlacený)vydrží bez následků - mám zkušenost že vlivem myčky postupně slábne a mizí... Hana K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, moc děkuju za radu. Už je tam dávat nebudu. Jsou po babičce, mrzelo by mě, kdyby se mi zničily.

   Vymazat
 4. Na myčku nedám dopustit, nevím kolik ušetří vody, to jsem nezkoumala, ale můj čas, ten ušetřila určitě. Budeš mít více času na nápady ;-) Staré věci nejsou dělané do myčky, pár po babičce jsem si tím poškodila, naštěstí jenom praskly, tak jsem je nemusela vyhodit :-( ale líto mně jich je moc ...

  OdpovědětVymazat
 5. Myčku odmítám, poněvadž podle toho, co vidím kolem sebe, tak je jen pro lidi, kteří berou nádobí jako spotřební materiál, který když ho myčka po čase zlikviduje, tak si prostě koupí nový.

  Jinak co se týká žárovek, tak můžu vřele doporučit tyhle LEDky: TESLA CRYSTAL LED RETRO BULB E27, 6,5W - mají teplé světlo a skvěle vypadají. Životnost nemůžu moc posoudit, používáme teprve zhruba rok, ale zatím naprosto bez problémů, což se o jiných říct nedá. Janka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Janko, moc děkuji, ta žárovka vypadá úplně parádně a má opravdu dobré hodnocení. Ledky jsme zatím měli jen IKEA ale zdaleka nejsou tak pěkné a hlavně už nám dvě odešli (reklamace splněna, ale nečekala jsem, že budou tak nekvalitní) Alena

   Vymazat
 6. Milá Olivko, myčku mám už dlouho, ale nedám na ni dopustit. Je to velký pomocník. Obzvláště když máme dům neustále plný lidí. To je skleniček a talířků, mističek a příborů, které naše "Boženka" zvládá neunavně předávat zpět v lesklém stavu. Jsem jí vděčná, je to prostě moje Boženka. :-) Přeji Ti, aby se Tvoje myčka stala také takovou pomocnicí. PS: Svůj hrníček na kávu umývám stále s láskou ručně ....

  OdpovědětVymazat
 7. Tak na umývačku riadu môžem spievať chválospevy :-) Mňa od nej odrádzala švagriná, že vraj aká je to blbosť (ona ju nemá :-) ale manžel sa rozhodol, že si to kúpme - on strašne študuje výhodnosť, spotrebu a tak. A je to naozaj úspora vody, aj času a náklady na elektrinu sú v pohode. Len si treba nájsť systém v ukladaní veci do umývačky - keď zle naložíte tak sa môže stať že sa dobre neumyjú a dekorované veci musia mať vzor pod glazúrou, inak sa ničia. Ale teraz sa veľa vecí do kuchyne vyrába tak že sú vhodné do umývačky, tak v tom nie je problém. Prajem vám veľa radosti z nového spotrebiča, a nech dlho slúži.
  Lenka

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

Baťa