Slovník krásných slov

čtvrtek 26. května 2016
Tuhle před usnutím mě napad nápad. Tedy dostala jsem nápad a stihla jsem si jen napsat "slovník krásných slov". Za prvé bych konečně našla využití pro jeden z mých 564 (přeháním) notesů a druhák, chtěla bych si krásná slova někam znamenat. Ráda čtu, ráda píšu, ráda bych měla zpět svou slovní zásobu, která klesá uměrně počtu nepřečtených knih.

První slovo mělo být......to jsem zapomněla, ikdyž jsem si byla jistá, že nezapomenu, ale přenesla jsem se do říše snů rychleji, než jsem čekala.....naštěstí jsem nezapomněla na tento plán a Vás tímto vyzývám, pište mi ta svá krásná slova česká/slovenská/anglická/jakákoliv a napište mi taky, proč zrovna to konkrétní jste vybrali! Moc se těším! Jednoho z Vás vyberu a pošlu mu notes!

Mimochodem, toto mě tak nějak vystihuje....

zdroj

14 komentářů

 1. Čučoriedka :-) Pretože je pre mňa stelesnením hravosti a rozmanitosti SJ. Simona

  OdpovědětVymazat
 2. Pod Koštofránkem - jméno ulice v Jičíně. Podle mě zní velmi libozvučně a zajímavě:-). Mějte se krásně, Olivko. Milena V.

  OdpovědětVymazat
 3. mě teď napadají samá slova, která mají trochu opačný význam, ale jsou zajímavá a libozvučná, jako: pošmourno, škaredá, rošťák... a nebo třeba pišingr
  evidentně se mi líbí slova obsahující "š"
  Alena

  OdpovědětVymazat
 4. a ještě mě napadlo negližé a rozsochatý :) Al.

  OdpovědětVymazat
 5. Mám ráda slovo jíní ve smyslu zmrzlé jíní.

  OdpovědětVymazat
 6. A mě leží poslední dobou v hlavě slovíčko "orgován" ...vůbec jsem netušila, že se tak řekne slovenský šeřík a musím říct,ze se mi to libi víc než český...připadá mi to takový vznešenější , více se k onomu kvítků hodící...krásný den...Radka

  OdpovědětVymazat
 7. Slovo "věkověčný" - vyskytuje se v českém překladu finského eposu Kalevala. Pro mě osobně má význam něčeho krásného, zhmotněného, co jednou vzniklo a už nikdy nezanikne.
  Další slovo, který miluju je "horizont". Představuje volný, svobodný prostor, moment v krajině, kde se stýká nebe se zemí a nic není mezi tím. Může to být ale i horizont v architektuře, kde se dotýkají v jednom bodě (v jedné stavbě) dva stavební slohy (např. gotika a renesance) a pospolu vytvářejí něco zvláště vyjimečného, zhmotňují přechod mezi dobami. Nemyslím to tak, že je např. kostel a v něm je gotický portál a renesanční lavice, ale tak, že ten kostel má např. klenbu která nese znaky obou dvou slohů zároveň... Janka

  OdpovědětVymazat
 8. "průzračný" Skvělý nápad! Krásné dny, Zuzka

  OdpovědětVymazat
 9. Já občas používám slovo "trudomysl", to když na mě jednou za čas padne splín... spousta lidí svůj stav komentuje slovem deprese nebo depka... ale deprese je vyloženě onemocnění, takže to všeobecně vžité označení splínu slovem depka prostě nepoužívám a zapamatovala jsem si slovo trudomysl, které se používalo někdy dávno v minulosti... jinak moje oblíbená slova spadají do říše rostlin... český překlad eukalyptu - blahovičník se mi moc líbí, stejně jako kopretina nebo leknín, i když jsou to slova obyčejná a ničím zvláštní, pro mně mají pouto s krásnou myšlenkou... např. louka plná kopretin (už jsem dlouho nikde neviděla) atd. :)
  Pěkný víkend, Peťka :)

  OdpovědětVymazat
 10. Tak u mna je to slovo dˇumbier.Je to zázvor.Ale aj v angličtine je úžasné-ginger.Maj sa pekne.Eva

  OdpovědětVymazat
 11. Slovo MATEŘÍDOUŠKA mi zní pěkně,hladivě.
  Hezký víkend.

  OdpovědětVymazat
 12. Mně první napdlo "prší" a určitě časem vzpomenu na další.

  OdpovědětVymazat
 13. lapidárium...jen to slovo je úžasné a vůbec bych si pod jeho významem nepředstavila zrovna to,co opravdu znamená...ale i tak se mi prostě líbí:-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

ZOOT