Na rovinu

pondělí 15. srpna 2016
Dovolovat se musí a odpočívat taky, ale to vše jde taky aktivně. Nemyslím aktivně pouze pohybem, ale nenechat usnout taky šedou kúru mozkovou. Abych to flákání u vody přežila, vzala jsem na cestu knížky. Angličtina na rovinu je angličtina vysvětlena tou nejvtipnější možnou formou. Schválně Vám uvedu příklad....


Vidíte psa, který běží ulicí dvě stě metrů od vás, ale nevidíte jeho pohlavní orgány. A protože je nevidíte, je pro vás tento pes dle anglické logiky "it". Nevidíte, jestli je to samec, nebo samice? Pak je "it". To samé platí pro miminka v kočárku, pokud nám ovšem růžové nebo modré serepetičky kolem neprozradí, jestli je to (ano, it) holčička nebo chlapeček. A zase: když nevíte, jestli je "on" nebo "ona", je to "ono". "Is it a boy or girl?"

Samozřejmě vím, že pro vás je žába ta žába, ale musíte pochopit, že je to ta žába jenom proto, že slovo "žába" je v češtině ženského rodu. Ruku na srdce, kolik z vás dokáže opravdu rozeznat žábu chlapečka od žáby holčičky? V češtině pohlaví neurčují orgány, nýbrž gramatika. 


Tímto stylem je vysvětleno vše, ať už se to týká předložek nebo časů.zdroj
Slibuji, že se budete smát, přinejmenším usmívat, všem poučkám, vysvětlením, příkladům a přitom všem si ani neuvědomíte, kolik jste se toho vlastně naučili a jak ta gramatika má občas i logiku.

Autorem je Darren Crown, který již dvacet let učí Čechy angličtinu a dobře ví, co nám dává zabrat. Myslím, že ten na to všechno "káp", jako ještě nikdo. Nebo aspoň mně se trefil do vkusu! Na mě to zabírá.

4 komentáře

 1. Od septembra sa chystám tiež niečo konečne robiť s mojou biednou angličtinou a toto by ma veru bavilo😀

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bude tě to bavit, jsem si jistá. Já se u toho tak směju!!! :):D

   Vymazat
 2. Četla jsem obě a musím říct, že mě druhý díl zklamal. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem byla tak unešená z prvního dílu.. Každopádně za mě první díl super!! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuju za tip, určitě prolistuju v knihkupectví a pak se uvidí (má angličtina bídná není, ale zasmála bych se ráda ;))))

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

ZOOT