U kávy s...

pátek 20. ledna 2017

Dnes je mi velkou ctí představit Vám finskou designérku Iinu Vuorivirtu. Včerejší povolání snů totiž nebyla vůbec žádná náhoda. Inspirovalo mě k němu přečtení Iinina životopisu. Zjištění, že je o sedm let mladší a co už dokázala, mě donutilo zamyslet se. ;)  Iina se narodila v roce 1988 ve finském Anjalankoski. Do IKEA nastoupila v únoru 2015 a jako jeden z designérů navrhuje nové výrobky do sortimentu IKEA. Se studiem designu začala v rodném Finsku, před sedmi lety pak přesídlila do Stockholmu, kde získala bakalářské a následně i magisterské vzdělání v oboru umění, řemesel a designu. Už během studií si založila vlastní studio, kde se věnuje samostatným projektům. Poté co přijala nabídku IKEA, se přestěhovala švédského Älmhultu. Je milovnicí klasického minimalismu. V tomto duchu navrhuje samotné produkty, ale tvoří i menší sady. Upřednostňuje použití materiálů v nezpracované podobě, aby vynikla jejich přirozená podoba a krása. Inspiruje se přitom tradičními technikami a řemesly. Jak sama říká, raději navrhuje produkty menší velikosti – takové, které se dají odnést domů v rukách. Nejraději pracuje s keramikou a sklem, proto jako příklad své práce s oblibou zmiňuje sadu váz a terakotový květináč z kolekce IKEA PS 2017. Pyšná je i na design tří lamp a košíku/stoličky z letní limitované kolekce JASSA. Spoluprací na kolekci JASSA take načerpala nejvíce zkušeností v oblasti základních principů demokratického designu IKEA. Vyzkoušela si procesy, během kterých se přírodní materiál, např. vodní hyacint, postupně mění na hotový produkt. Iina Vuorivirta je přesvědčená, že pro tvůrčí práci není klíčové zvolnit, ale naopak neustále zkoumat věci kolem sebe a nebát se pokládat hloupé otázky.V současné době je pro Iinu největším zdrojem inspirace zima, Japonsko, sklo, Skandinávie, příroda, ticho, puntíky a řemesla.

Iina je přesně ten typ člověka, který vás okamžitě nakazí svou věčně dobrou náladou, i v případě, že má negativní názor nezapomene dodat, že se na něj dokáže podívat z té lepší stránky. Neustále se směje, je milá, nadšená pro svou práci, o které s velkým zaujetím dokáže vyprávět. Svým povídáním vás naprosto strhne, vy posloucháte a po chvíli zjistíte, že máte úsměv od ucha k uchu. How did you get to what you are doing now? I mean the first idea… Why IKEA?
That was actually a surprise for me also that I started here! Curiosity drives me forward and I have always been good in saying “yes” to things. New challenges are always interesting so even though I loved the independency and challenging everyday life when running my own studio it was still easy to follow IKEA to Älmhult. I happened to meet the Design Manager during Stockholm Design Week two years ago and there popped up the question if I would be curious to come by the head office to see how it looks like. One week after that visit I closed my studio, moved from Stockholm down to Southern Sweden and started as an in-house designer. It feels like that was yesterday but don’t they say that time flies when you are having fun?    What is the beauty of your work? What part of what you do, you like the most? Who or what is your inspiration?
The IKEA way of working is my biggest inspiration! I truly believe in the vision of creating a better everyday life for the many people that the company is all about. And the passionate people around me that share the same values are the greatest urge for me and my work as a designer.

My blog is also devoted to interiors and design. What is your favourite thing at your home? Do you maybe collect something?
All the green stuff! My home is my oasis, my black and white place of stillness where green is the only colour that I have invited in. Plants; my palms, ferns, cactuses and calatheas are the thing that makes me breath slowly when I’m at home. They need a lot of time, love and care but rewards you back which a great green smile. 


Is there any movie or book, you would like be part of?
I wouldn’t mind being Lost in Translation in Japan or live that kind of humble, self-sufficient life in the middle of the forest like Henry David Thoreau in his essay Walden; or, Life in the woods

And your favourite activity? For example a perfectly spent day is… And by this we get to hobbies… What do you like to do?
Nature is my favourite room to spend time in. Walking the whole day from a landscape to another, from the rocky sea shore into the woods, from there to the open fields and back to the seaside where I live. At time I run through that, but during the weekends there is time for slow walk and observation. Food is also one of my passion. Cooking, but slowly and with a lot of heart in the making.

What´s your dream job, even if it is to be a princess… or do you have your dream job already?
When I was around 5 years I really wanted to become the first female president of Finland. But at the age of 9 that dream changed into the career of a designer. My mom is a textile designer and father a photographer so it wasn’t a surprise for any that I also started to dream about the creative business on an early age.

Thank you, Iina! <3 Včerejší odpoledne tak bylo nejen díky Iině, ale spoustě dalších úžasných lidí, kteří stojí za celou organizací akce IKEA Společně pro udržitelnou domácnost, plné pozitivní energie. Té bylo tolik, že bychom jistě na pár hodin rozsvítili celou Prahu. Byla jsem nadšena nejen přednáškou, ale rovněž představením nové kolekce IKEA PS 2017, na kterou se můžete těšit už během února. Malá ochutnávka ve formě fotek včera zaplavila můj instagram. O výrobcích týkajících se udržitelnosti a o samotné IKEA PS kolekci pro letošní rok ještě chystám samostatný článek a vy se můžete těšit na malou soutěž! :)

6 komentářů

 1. Pěkný rozhovor. Finové mají design nejen v krvi, ale v každé buňce, proto je roky sleduji. No, bude to asi i tím, že Finsko mě zajímá už od dětství. :-)
  Jani, jen připomenu, ještě i ten rozhovor s malířkou toho tvého krásného obrazu, co jsi měla nebo máš v chodbě. Na ten se také těším, tedy jen doufám, že mi to jen neuteklo. :-)Ale vidím, že toho máš hodně a doma moc nejsi. Pěkný den a víkend přeji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Olive, neboj, nezapomněla jsem na malířku a autorku obrazu. Jen prostě lidi, které si vybírám, jsou obvykle velmi zaneprázdnění a tak mívám rozjednaných vždy několik rozhovorů najednou. Proto ta nepravidelnost a delší pauzy. Takže neuteklo, všechno bude!

   Krásný víkend i tobě!

   Vymazat
 2. Inspirativní osoba!
  a ten hrneček si asi budu muset pořídit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi a hrnek je opravdu skvělý, nedokázala jsem si vybrat barvu! :)

   Vymazat
 3. It was nice to read Your story. ❤❤❤

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

ZOOT