Vzorový byt v projektu Suomi Hloubětín – etapa Espoo

úterý 27. června 2017
O projektu Suomi Hloubětín jsem psala loni a dnes bych vám ráda představila jeden z interiérů tohoto bytového komplexu. Suomi Hloubětín je dalším z řady developerských projektů firmy YIT, jehož interiéry navrhla a vzorový byt zrealizovala designérka Lenka Hlaváčková Schubertová.  Jak už je v YIT zvykem, i tento byt byl pojat a koncipován v duchu skandinávského designu, který je designérce Lence Hlaváčkové Schubertové pocitově nejbližší a který i v rámci jiných návrhů prosazuje. V duchu takto pojatého interiéru tedy šlo o to, spojit představy YIT jakožto severského developera, který představuje v naší republice určitý způsob vnímání architektury včetně vnímání interiéru, s představami potenciálních budoucích uživatelů a pokusit se vcítit do jejich představ o bydlení. YIT jako finský developer propaguje základní rysy skandinávského vnímání prostoru s důrazem na čistotu a světlost interiéru s využitím kombinace moderních prvků doplněných o tradiční přírodní či naturální materiály, jako je například sklo či kov. V tomto duchu a s tímto záměrem designérka přistoupila k vlastnímu návrhu.Celému prostoru vládne šedobílá kombinace barev, doplněná o černé prvky. Dominantou obývacího pokoje, který je společným prostorem také pro kuchyň a jídelní část, je netradiční sedací souprava ve stejné barevné kombinaci jako celý pokoj. Součástí obytného prostoru je kuchyňská linka v minimalistickém stylu opět v kombinaci šedých barev, které pro zpestření doplňují spodní skříňky v bílém lesku, částečně na pozadí šedivě pojednané stěny v barvě kuchyňské linky.


Od počátku byla hlavní myšlenka vytvořit interiér, který přiznává inspiraci moderním severským designem, protože právě ten spoléhá na funkčnost, jednoduché tvary, střídmou barevnost či inspiraci přírodou. Převážná většina nábytku je proto navržena v neutrálním bílém provedení, jako například jídelní stůl, doplněné o další odstíny, které představuje zejména vinylová podlaha v dekoru Alaska Grey a další nápadité a originální prvky v přírodním provedení, jako jsou třeba dubové židle v šedém odstínu. Originální doplňky ve formě nástěnných hodin nebo plstěných košíků sloužících jako obal na bylinky jsou příjemným zpestřením jednoduše zařízeného interiéru. Dominantními prvky tohoto prostoru jsou černé doplňky a nábytkové solitéry, kdy kromě již zmíněné sedačky to jsou i dva kovové konferenční stolky ladící s kovovou strukturou závěsného svítidla WIRO od Wever&Ducré ve stejné barvě. Pocit příjemného interiéru pak dotvářejí obrázky, polštářky a další drobnosti, které spolu s černošedým kobercem dodávají pocit domova, pohodlí a útulnosti.


Také ložnice je pojata ryze v šedobílé kombinaci, kdy zásadním prvkem a výraznou dominantou celého prostoru je - kromě identické vinylové  podlahy - naturálně, stěrkou pojednaná stěna s výraznou kresbou. To vše je v kontrastu s bílým dvoulůžkem s dekorativní textilií a vzdušnými bílými nočními stolky. Pro pohodlí, ničím nerušené spaní a pocit domova jsou pak v ložnici tmavě šedé závěsy ladící s kobercem. Poslední, neméně zajímavou součástí tohoto prostoru je i černé kovové křeslo, třeba pro večerní čtení. V případě takto neutrálně zařízeného prostoru se nemusíte bát vzorů na doplňcích, jako je tomu právě v tomto případě. Povlečení a pléd s výrazným dekorem spolu ladí a celou ložnici hezky oživují. Součástí vzorového bytu je dětský pokoj.  Kromě vinylové podlahy, identické v celém bytě, jsou nábytek a doplňky navrženy v pestřejším a veselejším dětském duchu. Typicky skandinávská bílá postel, pracovní stůl s židlí, vše v kombinaci přírodního dřeva a bílé. Prostor dělá veselejším koberec s barevnými čísly a vtipné povlečení, obojí z IKEA, sedací vak v tyrkysové barvě či závěsné svítidlo s motivy abecedy na stínidle, který koresponduje i se dvěma svislými pruhy tapety ve stejném motivu.
 


Celý byt je ukázkou toho, že i při použití tradiční kombinace barev a materiálů lze vytvořit jednoduchý, uživatelsky příjemný byt ve skandinávském stylu. K celkovému dotvoření příjemné atmosféry stačí použít pár dekorativních doplňků, jako jsou vázy, květiny, také pokojové rostliny, svíčky a obrázky - tedy právě to, co je právě pro severské interiéry tolik typické.
Forma článku, celé jeho pojetí a názory jsou mé vlastní.

3 komentáře

 1. Zdravím Tě Olivko :),
  tak ano - interiér je stylově čistý asi i bezchybný, ale nějak mi poslední dobou začíná vadit neustálé kopírování"nějakého stylu". Skandinávského či minimalistického či industriálního či třeba orientálního. Každý si může vybrat....Jenže - kam se poděl individualismus,osobitost,nápad,invence, ale s vkusem a vlastním nápadem. Proč je nutné se pořád v něčem a po někom "opičit". Ano,měli jsme skvělé architekty,projektanty,ba i v tom zatracovaném minulém režimu. Jenže po revoluci tady na našem území nevyrostly žádné stavby,které by stály tzv. za to...
  Mám ráda šedou barvu(mám ji v interiéru),mám ráda severský styl(je asi mému srdci nejblíž),ale upřímně - na jejich praktičnost,účelovost,jednoduchost spojenou estetičnem si tady jenom hrajeme. Nikdy toho v našich končinách nedocílíme. Ale proč bychom měli?? Proč nejdeme vlastní cestou ?
  Pěkný večer všem.
  Katka z Km

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Katko,

   řekla bych, že v tomto případě se nemůžeme o individualismu či osobitosti bavit, protože se jedná o vzorový byt. Není to byt, ve kterém někdo bydlí, jde o to, ať si zájemce udělá představu, jak bude byt vypadat, když bude vybaven. Kolik místa zabere v ložnici postel, kam se vejde jídelní stůl....

   Téma, které zmiňuješ je mi ale velmi blízké a naprosto rozumím kam tím míříš. Mám ráda severský styl pro jeho neutrální základ, ale sama dobře víš, pokud sleduješ fotky našeho bydlení, že právě ten neutrální základ dokážu slušně "zaplácat" přesně podle svého :) a myslím, že mě konkrétně mé bydlení vystihuje skvěle. Neumím bydlet v něčem, co není "moje". Umím zařídit byt podle instagramových fotek, to není žádné umění, ale neumím bydlet ve věcech, které mi nejsou blízké.

   Nedávno jsem zjistila u spousty profilů, které sleduji, že mi úplně splývá kdo kde bydlí a kolikrát mám za to, že se jedná o jednu osobu a ono ne. :) Já však razím heslo, ať si každý bydlí jak chce. Ať se opičí nebo neopičí (nevím, kde padá hranice inspirace a kopírování), hlavně ať se mu dobře bydlí a je mu fajn.

   Pěkný den,
   Olív

   Vymazat
  2. Práve som zmazala svoj blog o pravdivom, osobitom, svojskom bývaní a živote.
   Súťaž s fotkou najobľúbenejšieho vytvoreného kútika ma zahnala do kúta a potupila.
   Nielenže sme rekonštruovali starý dom, ale nechali sme len tradičné materiáli ako tehlu a drevo.
   Pomaly si dom zariaďujem z duše, z ducha, z prostriedkov, ktoré máme, ako sú financie a vitalita medzi záchvatmi ťažkej rodinnej poruchy.
   Nestála som za návštevnosť, za priebežné čítanie s ohľadom na život a vývoj bývania v trvaní blogu a nestála som ani žiadnemu časopisu, aby si stiahol niečo z blogu, pritom ich odoberám a inšpirujem sa nimi 3O rokov!
   Tvoja A.V.

   Vymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

ZOOT