Pytlíkov

čtvrtek 11. ledna 2018
Tímto termínem nedávno okomentovala má kamarádka příspěvek, který jsem sdílela na svém soukromém profilu na facebooku. Sdílela jsem video Greenpeace a pitvy žaludku velryby a taky reakce, kdy se státy rozhodly bojovat proti plastům a hlavně proti igelitkám a sáčkům. Ona napsala "Jsme tady jak v Pytlíkově". Myslím, že výstižněji to ani pojmenovat nelze. Je to přesně tak. Aspoň já mám pocit, že co je zadarmo, tak beru. V případě igeliťáků, tak škubu. Opravdu má téměř každý potřebu si zakoupené pomeranče, rajčata a banány umístit do plastového pytlíku? A důvod? Co teprve kdejaká bylinka, prodávaná rovněž v plastu. Ať už roste, či je naporcovaná.

Včera jsem procházela obchody, abych vyplnila čekací chvilku. Nekoupila jsem nic, za odměnu jsem byla svědkem zajímavého dialogu v H&M.

Zákaznice: A tašku?
Prodavačka: Za tři koruny, paní. Podle nového zákona.
Zákaznice: Noooooooooooooooooooooooo, tak mi ji teda dejte.
Prodavačka: Chcete ji za tři koruny?
Zákaznice štěkne: Samozřejmě!!!!!!!!!!!!!!!!! (hromy, blesky)
Prodavačka: Na mě se nezlobte. To je ze zákona! (já bych jí dala přednášku na téma plasty a životní prostředí!).
Zákaznice: Hmmmmmmmmmmm.......ehm ehm, sakra a hromy blesky znovu.
Prodavačka: Paní, tak to mají všichni. Je zákaz igelitových tašek. Buď to zaplatíte nebo nic.

Já osobně to nechápu. Igelitku bych si nevzala, nezaplatila, mám triliardu chic plátěných tašek a za plast nemíním platit ani po něm netoužím, ani zadarmo mě nikdo nedojme. Nechci. Tečka.

Jaký je váš názor?

zdroj


16 komentářů

 1. Krásně napsáno... také mám spoustu plátěných tašek - mou nejmilejší je ta s nápisem Čtení je sexy... Na Nový rok jsem si spíchla ze staré záclony i pytlíky na ovoce a pečivo... u nás v obchůdku se usmívají, v marketu nemají problém... Já mám takovou radost, že nepotřebuji plastové pytlíky! :) Rozumím Vám...
  Mějte hezký leden, Peťka :)

  OdpovědětVymazat
 2. hadrovku nosím sebou už od dětství, díky babičce.na základce jsem byla děsně out dneska in :o)nemyslím, že bychom my češi byli takový ignoranti. vídám spoustu lidí u pokladny, který nepoužívají pytlíky a igelitky. jen by to asi chtělo nějakou sexy propagaci jako k tříděnému odpadu - slogan "má to cenu" je ohromně burcující a češi fakt třídí jako o život ... takže trocha osvěty, jako tady na tvém blogu, by jistě udělala svoje. ahooooj eva
  p.s. jen nevím,jestli ty pytlíky v rybích žaludcích dostatečně alarmujou i pobřežní národy :o(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsme ignoranti a vím, že třídíme, ale jak už píšu níže, třídit je záslužné, ale omezit produkování odpadu ještě víc. Myslím si, že se v dnešní době obecně dost plýtvá a vyrábí bez rozmyslu... A všechno zabalit, každou okurku, to je trend dnešní doby.

   Jsem ráda a vděčná za každý názor, který jsem si tady přečetla a za to, že se rozpoutala tak živá diskuze. :)

   Pěkný den.

   Vymazat
 3. Obecně vzato ano... ale co když se stane, že jdete do obchodu, stojíte u pokladny, kouknete do kabelky, abyste si tu plátěnou tašku na ten nákup teda vytáhla a ona nikde, protože včera jste z ní vybalila jiný nákup a nechala ji přehozenou přes židli? Tak si tu plastovou nekoupíte a nákup vrátíte? Jo, a zrovna papírové nemají. Já bych se na to nedívala černobíle :) A mně ty plátěné tašky, i když poskládané, někdy zabírají v kabelce docela dost místa...

  Chci tím jenom říct, že je samozřejmě z pohledu ekologie plátěná taška pochvalná, ale ne vždycky to vyjde :) Lucie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se to může stát, ale obecně si myslím, že na to lidi dost kašlou a spousta se jich nesnaží si svou tašku přinést. Obzvlášť, když donedávna byly zdarma. Taška za peníze podle mě spotřebu dost sníží, ale myslím, že nad tím, do čeho si zákazník zabalí nákup by se měly zamyslet prodejci. :)

   Pěkný den.

   Vymazat
 4. Jsem ráda, že igelitky zdarma nedávají už i v obchodech s oblečením, to je opravdu mor. Jinak my používáme jenom plátěné tašky, na zeleninu síťovku, pytlíky na zeleninu ze zbytků záclon a ještě ušiju plátěné pytlíky na pečivo. Myslím, že lidé, kteří se teď rozčilují si zvyknou, že tašky zadarmo prostě nejsou a nebudou a začnou nosit s sebou svoji tašku. Chce to jen čas :)

  OdpovědětVymazat
 5. Mám dotaz. Do čeho mám nabrat 2kg jablek,1kg pomerančů či mandarinek či rajčat či brambor či jiného ovoce a zeleniny ve větším množství a zvážit ho na váze a přilepit ten štítek s kódem a cenou,když nic jiného než ty pitomé igelity v tom obchodě nejsou?? Ve většině obchodů...
  Bohužel nemám čas obrážet celý okres a hledat obchody kde mají papírové pytlíky, byť by mě vyhovovaly mnohem více.Dříve prostě byly. I obchody i papírové sáčky. Jsme doma 4 (z toho dva puberťáci ve žracím období) a malé než menší množství potravin prostě nestačí a je třeba myslet i na tyto aspekty,že mnoho žen nemá čas obrážet ekologicky smýšlející obchody bez plastů,které vlastně nejsou. Přitom třídíme odpady,chodíme pěšky či jezdíme na kole či Mhd,na praní používám domácí prací prostředky, ale toto téma(plasty) je spíš v kompetenci někoho jiného.
  Hezký den :)
  Katka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katko, dřív přece igelitové sáčky v obchodech k dispozici nebyly a nakupovalo se a šlo to, sama to píšete. Za druhé si myslím, že za to, do čeho si máte možnost zabalit nákup je v prvé řadě záležitost prodejce, až pak kupujícího.
   Třídit odpad je velmi záslužné, ale často lidé nemyslí na to, jak snížit jeho produkci. Já bych ty igelitky zakázala obecně, neřešila bych to vůbec tím, že je zpoplatním.

   Hezký den! :))

   Vymazat
  2. Katko, nosím si na ovoce a zeleninu vlastní síťovky. Dají se ušít třeba ze starých záclon nebo je možnost je koupit. Prodává i Tescoma, Fler a asi i další. Jen je nutné na ně myslet, ale člověk si zvykne a většinou mě u pokladen a i na trhu poznávají podle nich. Iveta

   Vymazat
 6. Spousta lidí si bohužel říká, že když to pak roztřídí, tak je to ok. Vidí prostě jen ten jeden malý sáček a nedovedou si představit zdroje a energii potřebné pro jeho vyrobení, transport, distribuci a pak i zlikvidování.
  Další kapitolou jsou pak samotní prodejci, kteří snad ty hromady plastu, ve kterých je všechno zabaleno, snad milují. I na ně by se mělo tlačit, zda je potřeba všechno balit tak důkladně a zda by třeba u některých věcí nebylo na místě zavést třebas náplňové balení (např. u šampónů apod.), které je šetrnější.

  OdpovědětVymazat
 7. Já zase mívám dojem, že snad ty prodavačky jsou nuceny k tomu, ať těch igelitových tašek prodají co nejvíce. Koupím si jednu věc a hned mi k tomu nabízí igelitovou tašku. :-( Né, děkuji. Mám svoji plátěnou a parádní! Kdyby aspoň nabízeli papírové. :-)
  Pěkný pátek
  Lucie

  OdpovědětVymazat
 8. Hezký den,
  do velkého obchoďáku už chdím s hadrovkama dávno, pořád se ještě musím sem tam pousmát, jak pokladní nervózně vyčkává, než to do tašek z pultu všechno naskládám. A když náhodně zapomenu tašku s taškama :) doma, vezmu si v obchodě krabici - mají tam od zeleniny, banánů... stejně na velký nákup jedu autem :( a tak je jedno v čem to nacpu do kufru.
  Je fakt, že v obchodě s oblečením trochu váhám, kam to čisté nové dám, bo hadrovky jsou ušmudlané od běžných nákupů, ale snažím se mít jednu "lepší" v kabelce, když razím za oblečním. Mějte se pěkně a doufejme, že nám ten dnešek a dny budoucí nezkazí volby!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... no, právě, sice máte hadrovku, ale jedete nakupovat autem... on ten svět prostě ideální nikdy nebude. Já teda rozhodně vezmu za vděk igelitkou, když hadrovku nechám doma, rozhodně bych se MHD nevláčela s krabicí (protože nejezdím nakupovat autem) :)

   Jak jsem psala výše, nezastávám se igelitek, jen si myslím, že se občas hodí každému... každému jinak.. a nebo někdo jede nakupovat autem... nebo někdo jednou neroztřídí odpad apod. Prostě nic nebylo, není a nebude černobílé.
   Lucie

   Vymazat
  2. ja vím :( ale mám 4 děti a nakupovat chodím 1x týdně, což prostě v rukách neutáhnu a čas chodit denně s taškou není :( ale snažím se jinak. opravdu nejsem a nebudu super eko.

   Vymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

ZOOT