Modranska

úterý 23. října 2018
Značka s úžasným sortimentem a tradicí. A já si pořád říkám, proč my se honíme po všem trendy a skandinávském, když máme cibulák a české sklo a nebo blízko na Slovensku tuto krásu jménem modranska. V Modré, kde sídlí, jsem kdysi byla na svatbě úplně cizích lidí, dělala jsem garde kamarádce, a náramně si to tam užila. Jako dárek jsme my svatebčané dostali malou keramickou drobnost se jménem nevěsty a ženicha. Moc milé.

Zpátky k výrobkům a samotné značce, jejíž příběh začal v roce 1975 díky Marianu Liškovi. Ten nastoupil jako učeň do vyhlášené modranské keramické školy, kde zůstal i po ukončení studií pracovat jako hrnčíř a později jako mistr. V roce 1990 si založil vlastní dílnu, které se později stala základem té současné. Dnešní podobu dostala modranska  díky synovi Jakubovi, který se po studiích keramiky, architektury a designu na ŠÚV a VŠVU v Bratislavě a University of Plymouth v roce 2009 vrátil do otcovy dílny a vnesl do ní nové postupy a nápady.Já jsem tradiční a folklórní vzory miluju a u značek s historií preferuji tradici. Nemám potřebu pořídit si celý "servis", ale pár kousků rozzáří domácí sbírku nádobí, jsem si jistá. Pro toho, kdo není klasik a je pro něho tradiční vzor příliš, Modranska jde s dobou a má taky minimalistické vzory


 zdroj modranska

12 komentářů

 1. Jste objevitelka! Ten interér včera a tohle dnes-diky! Nikol

  OdpovědětVymazat
 2. Jani (dovolím si familiérnost),si borec! Líbí se mi tvoje objektivnost, že ačkoliv jsi aktivní ikea-lady, tak umíš ocenit i konkurenci! A je to ozajstná nádhera, moc děkuju za tipy na doplnění kuchyňského skladu!:-) Přeju pěkný večer. Zdraví fanynka Alča

  OdpovědětVymazat
 3. Máte krásny blog, rada sa sem chodím inšpirovať a keď som dnes u Vás natrafila na Modransku, tak ma to potešilo. Keramika z Modry, mesta mojich stredoškolských štúdií, má cveng aj u susedov, to je super... :-) Ja mám modranskú keramiku, tú tradičnú, zažitú z detských čias, keď nechýbala v žiadnej domácnosti v mojom okolí. Sama síce doma žiadne pôvodné kúsky nemám, ale táto "nová" Modranska sa mi veľmi páči... Už dlho sa chystám, že si zadovážim nejaký ten hrnček s líškou, veveričkou a hlavne s naším fúzatým Ľudkom Štúrom, nech to má intelektuálny rozmer... :-)
  Natália

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Natálie,

   vy jste mě tak potěšila! Miluju slovenštinu, tak díky, že jste se rozepsala. :) Kolekce Ludevít je naprosto skvělá, souhlasím s vámi.

   Děkuju mockrát, že jste zavítala na můj blog a těším se moc na vaše další návštěvy! ♥

   Olív

   Vymazat
 4. Milá Olív, jak mám správně asi říkat, kočka mi odeslala komentář dřív, než jsem stihla úpravy:-)))))), tak snad to není syntaktický mišmaš, pardon:-)))

  OdpovědětVymazat
 5. Ještě jednou já, pardon za ukecanost, kočka to očividně jen zrušila a neodeslala...:-) Já jsem se jen pozastavovala nad tím, že je hezké, jak Natálie chválí keramiku svého kraje a vzpomněla jsem si na tupeskou keramiku mého rodného kraje, že ta vlastně taky není tak špatná (hlavně habánská linie teda) a měla bych si něco pořídit i od nich...:-)
  https://www.tupeskakeramika.cz/
  A už mlčím...:-)
  Pěkný večer.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujůůůůů za tip!!! a nemlč...a já zas pardon, páč někdy tykám, někde vykám....tak snad tykání bude fajn a neurazí. :) :*

   Vymazat
 6. Olivka, presne, máme úžasné tradičné korene, návrat sa synovi podaril, úžasný návrh!!
  pRÁVE SOM MALA VYTIAHNUTÉ DVA TANIERE Z MODRANSKEJ KERAMIKY, žE SI ICH ZAVESÍM NA STENU A SÚ OD NÁšHO PRIATEĽA JEZUITU:-)
  aLENA v.

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

ZOOT

ZOOT