Milostný listář

pondělí 17. září 2012
Když se pár dní musíte povalovat kvůli nemoci, dostává se konečně na řadu hromádka rozečtených časopisů, která by klidně mohla nést název "až bude víc času", a máte také čas vrátit se ke knížkám, které se kdysi osvědčily. A tak jsem sáhla po Milostném listáři. Jedná se o výběr z milostné korespondence českých spisovatelů 19. a 20. století. Dočtete se zde kdo komu psal (viz. foto č. 2) a taky co ;)...také, že Jiří Wolker oslovoval nejčastěji "Miláčku...", že Božena Němcová moc romantická nebyla..."Já bych Tě také ráda viděla, mnohdy, když jdu na procházku sama nebo s dětmi, citím se tuze osamotnělá a zatoužím po Tobě, ale naučila jsem se mnoho postrádat, tak i to. Myslím si zase, kdybys tu byl, že by to přece zase dle starého šlo, že bychom si nerozuměli, a tak se těším, že jsem alespoň paní svou.", nebo možná Josef Němec nebyl to pravé ořechové...asi.

Úryvek z dopisu Jana Nerudy psaného Terezii Marii Macháčkové:

Vroucně milovaná!
Mužové nepláčou, alespoň já neplakal od sedmého roku svého; ale někdy se mně stane, že mne pálí a tlačí oči. Stává se to, když se nahromadilo buď mnoho dojmů smutných, buď veselých. Bývají tu ovšem také zároveň probdělé noci, ale ty nepůsobí tlaku, ty jsou právě proto bezsenny, že na odevřeném oku leží příliš velká tíž, než aby se zavřít mohlo.

Vítězslav Nezval a úryvek z jeho dopisu Lilly Hodačové:

Má drahá Lilly, miláčku,
je to velmi šílené zastavovat se pod pouličními lucernami a číst znovu a znovu Tvé řádky, má Lilly, teď sedím v malé hospůdce, kam nikdo nechodí - má jediná žízeň je žízeň po Tobě. Tvé věty, Tvé věty, které mají tak zázračně a prostě gesta Tvých myšlenek, Tvých rukou (já je líbám, ty ruce, v nichž je celá Tvá duše),......

A dál to pokračuje ve stejném duchu :): "Lilinko, je mi smutno, piš desetkrát tolik!", "Má Lilly, odpusť mi tu velikou hroznou vášeň a něhu...", "Zázračná Lilly, má samoto, mé uchvácení, miláčku..."


Jako mají velké kouzlo blešáky, bazary, starožitnosti, tak mají velké kouzlo i antikvariáty a já tento skvost pořídila za deset korun...


7 komentářů

 1. Ach, to je krásné počtení k pondělnímu ránu. Díky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :), bála jsem se reakcí! :) Udělala jsi mi velkou radost! :)

   Vymazat
 2. Jéé to je překrásné... je to docela škoda, že už se nepíšou tyhle dopisy :)))

  OdpovědětVymazat
 3. Romantika ... taky jsme tu knihu měli doma, bůhví, kam se poděla...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Romantiku, tu já obzvlášť na podzim ráda :)

   Vymazat
  2. Mám ji ! Našla jsem ji ! jupííí !!! Děkuju za tip, jdu s čajem do postele a budu listovat a listovat !

   Vymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

Baťa