Budapešť na kole

úterý 18. dubna 2017
Myslím, že Budapešť je velmi přátelské město, ale jestli je k někomu friendly ještě víc, tak jsou to cyklisti. Stezky jsou všude, všude! Až vám to jako chodci může lézt na nervy....do té doby, než se stanete cyklistou sami! .) A víte co? Můžete si i zazvonit, aby vám chodci "šli z cesty". Fakt tím vůbec nikoho nenaštvete. Pokud nenatrefíte na mě. Já jsem zuřivá a vzteklá, protože zvonění abych uhnula mi připadá velmi netaktní. Když já sedla na kolo byla jsem samé "Excuse me..." "I am so sorry..." případně jsem sesedla.

Takže, sedla jsem na kolo. Zase nový pohled, na město, ulice, kterýma jsem stokrát prošla, poznání těch, kterýma jsem nikdy nešla. Využili jsem půjčení kol MOL Bubi. Možností je více, ale tato služba se nám zdála celkem srozumitelná. Dostatek stanovišť po celém městě. U každého je terminál, buď máte aplikaci staženou v telefonu (apple, android i windows phone), nebo se registrujete přímo u stojanu. Kauce za kolo je 2500 a cena za zápůjčku je cena jízdenky na den (500 HUF), tři dny (1000 HUF) nebo týden (2000 HUF), jsou ale i dlouhodobější pronájmy. Platí se kartou, kde se vám po dobu cca 5 dnů zablokuje částka kauce a "jízdenka" stáhne tehdy, kdy kolo vrátíte. Máte možnost dopravy do třiceti minut a pokud kolo odstavíte do stojanu, neplatíte nic. Pokud chcete město poznávat, zvolíte délku pronájmu, jezdíte, jezdíte, odstavíte, pak opět půjčíte a jezdíte. Poté se Vám odečte cena za pronájem. V rámci registrace zadáváte email a telefonní číslo, kam vám dorazí kód pro možnost vyjmutí kola ze stojanu. Tento kód pak využíváte po celou/i opakovanou dobu zápůčky.

Samozřejmě se město dá poznat bez kola, pěšmo, nebo využít MHD. Ale, co je víc než eko doprava a pohyb? A taky, pokud přijedete na víkend, není šance pěšky obšlápnout celé město, pokud počítáte, že se zastavíte na snídošku, kávu nebo oběd, ani když si dopředu připravíte trasy. Nebo...šance je, ale uchodíte se, fakt! Jako přesunovadlo opravdu doporučuju. Dá se to zvládnout i za ty půlhoďky zdarma.


3 komentáře

 1. Toto a mi zdá ako super nápad. Človek všeličo objaví a spozná a ešte spraví niečo pre svoje zdravie. Andrea

  OdpovědětVymazat
 2. Páči sa mi ako si plným priehrštím vychutnávaš Budapešť.
  Obdivujem Tvoj elán a chuť žiť.
  Toto mesto mám rada, ale vďaka Tebe objavujem mnohé ďalšie pohľady a keď tam pôjdem nabudúce bude to á LA mode de Boulangerie ;-)
  Ada

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

Baťa