U kávy s....Legínou

čtvrtek 29. listopadu 2018
Petra Legindi je má kolegyně z IKEA a po několika málo měsících se stala mou kamarádkou a jedním z nejlepších lidí, které jsem v životě měla možnost potkat. Je to má guru. Nevím, jestli je to pro její nadhled, pro radu, kterou na každou životní situaci má, určitě proto, že ona vám neradí nevyžádaně a rádoby stylem "myslím to s tebou dobře". Prostě se jen zmíním, co mě trápí a Legína má pro mě radu, příklad, zkušenost, situaci... Nenabádá, nesměruje, jen povídá. Na všechno má lék. Je to také jeden z nejupřímnějších lidí na světě. Co na srdci, to na jazyku a to je mi víc než blízké. Legíno ji říkám, pro její krásné příjmení, které si vyvdala. Legína však vznikla spojením s tím, co je její velkou láskou a koníčkem. Jógou. Jógu cvičí v legínách, Legindi se jmenuje, je jogína....no a Legína byla na světě. Není žádná potrefená ezoterička, proto jí všechno co říká, také věřím, stojí nohama pevně na zemi, je realistka, nenosí růžové brýle, vždy jde hlavou proti zdi (je to beran!) a ona je můj Ketut ♥ (ten balijský léčitel z filmu Jíst, meditovat, milovat). 

Přeji všem, aby ve svém životě měli svého Ketuta, který neříká, že to s nimi myslí dobře, ale takového, který to s nimi myslí dobře. Ketuta, který neutěšuje a nechlácholí, který prostě ví. Takového, co vám nevěší bulíky na nos, ale takového, který vám klidně dá studenou sprchu (a vy jemu)...jen ten to s vámi myslí dobře. Ketuta, co si něco zažil, něco ví, něco studoval, četl, vzdělával se a sbíral zkušenosti a proto ví, o čem mluví. Ketuta, se kterým nemusíte souhlasit ve všech jeho názorech a on se na vás pro to nezlobí. Toho, co vám nevnucuje svůj názor, ale nechá vás si vybrat. Ketuta, co vás bude respektovat a mít rád takového, jaký jste. Ketuta, jako je Legína.


Legína píše blog - Live, Eat, Yoga, ale tak nějak ho vede jako občasník :D, promiň, drahá! :D Ale chystá se na to, že to vezme pořádně do parády. Se těším. Jo, a taky šla Camino de Santiago, dvakrát!
Legíno, díky! Díky za to, že jsi na světě a díky větru, který tě přivál do IKEA. ♥Jak ses dostala k tomu, čemu se teď nejvíc věnuješ. Jak vznikl nápad studovat zahradní architekturu a co tě dovedlo k józe a nakonec k IKEA? Ten první nápad, myšlenka..... Čím a kdy to všechno začalo? 


Když jsem byla menší naši mě přihlásili do výtvarné školy, protože jsem ráda kreslila.  Moc mě to bavilo a tento koníček mi vydržel spoustu let. Na gymplu mě ze všech předmětů nejvíce bavila biologie (taky jsem z ní odmaturovala za 1:), takže když jsem se rozhodovala, na jakou vysokou školu se chci přihlásit, chtěla jsem nějaký obor, kde bych biologii uplatnila. Na veletrhu v Brně jsem úplnou náhodou (haha, my víme, že náhody neexistují:) narazila na Mendlovu univerzitu, která mimo jiné nabízela obor zahradní architektura. Tehdy jsem vůbec neměla tušení, že takový obor existuje a že se navíc studuje na vysoké škole. Něco jsem si o tom našla a zjistila, že je to vlastně kombinace botaniky a kreslení a to mě nadchlo. Přihlásila jsem se, udělala talentovky a zůstala u oboru 4  roky. Už v téhle době mě ale vice než zahrady oslovoval interiérový design a přihlásila jsem se na uměleckou školu do Ostravy, kde jsem rok studovala obor Interiérový design. Vždy se mi líbila myšlenka prolnout svět interiérového designu s designem zahrad. Protože zahrada je také součást domu, bytu. Je to vpodstatě prodloužený venkovní pokoj:) A tato cesta mě postupně dovedla až do IKEA. Na ikea se mi vždy líbila hravost a kreativita interiérových řešení. Co se týká jógy, tak ta ke mě přišla nenápadně, vlastně to nebylo nijak osudové setkání, spíše postupné oťukávání. Józe jsem se začala věnovat více v době, kdy jsem onemocněla Boreliózou a zajímala se o příčiny a důvody nemocí. Jóga mi v tom velmi pomohla, ukázala mi jiný směr a přivedla mě na cestu osobního rozvoje, práce sama na sobě. A za to jí budu až do smrti vděčná. Postupně jsem se propracovala přes studenta až k lektorování. 

Co máš na tom všem nejradši a co je pro Tebe největší inspirace?


Nejvíce na tom všem mne baví možnost inspirovat a motivovat jiné lidi. Když vidím, že někdo odchází z Ikea se spokojeným nákupem a výrazem na tváři, že jsem mu dobře poradila nebo ukázala netradiční řešení, na které by sám nepřišel, je to pro mne největší odměna. To stejné vnímám na lekcích jógy, nejvíce si užívám spokojené výrazy lidí po lekcích. Vždycky když vidím tu změnu před a po lekci, vidím jejich výraz ve tváři, vím, že to má smysl. To je vždy má největší odměna. Ráda lidem ukazuji, že existuje i jiný pohled, jiná cesta. Mě osobně inspirují mě blízcí lidé, ať už to jsou kolegové v práci nebo má rodina a manžel. Inspirací pro mne je každý, kdo v životě nalezl vnitřní štěstí, spokojenost a rovnováhu. To je podle mě to, co je smyslem našeho života. Být šťastní a spokojení.
Máš své povolání snů nebo je nějaké, o kterém zatím sníš? Vyber si cokoliv!!!


Mám povolání, které mě momentálně hodně baví a realizuji se v něm. Upřímně, nevím, co by pro mne mohlo být povoláním snů :D Mám tolik vizí a nápadů, že zůstat u jedné věci je pro mě skoro nemožné. Postupem času se ale začínám zklidňovat a zjišťuji, že být roztříštěná do všech směrů mi z dlouhodobého hlediska nesedí. Takže stale hledám něco, co by mě uzemnilo a u čeho bych dlouhodbě zůstala. Na práci v IKEA mám ráda kreativitu a možnost profesně růst a cestovat. Mám na sobě vypozorovaný takový pracovní cyklus – tzv. Pětiletku, kdy jsem v práci v pohodě a užívám si jí. Po 5 letech začnu vymýšlet něco nového a hledat, kam dál bych se mohla profesně posunout a co bych se ještě mohla naučit:) Mým snem není konkrétní typ práce, ale je to taková práce, kterou bych si mohla řídit podle sebe, dělala ji ráda odkudkoli na na světě. V tomto ohledu mě hodně oslovuje online psaní a marketing, možná i proto jsem začala psát blog o józe a třeba se v tom v budoucnu ještě shlédnu:)
Nejlépe strávený den...? Čímž se dostáváme také ke koníčkům. Co tě baví?


Nejlépe strávený den je takový, po kterém si večer řeknu, že teď bych mohla s klidem umřít a byla bych šťastná. Je to pro mě plně využitý den, kdy si užívám každou vteřinu toho, že jsem na světě. Nejlépe strávený den je tak vlastně každý takový :) Ale kdybych měla říct den, na který nezapomenu, tak je to den, kdy jsem v Irsku strávila na Mohérských útesech. Je to to nejkrásnější místo na světe a nejkrásnější země. Ten den jsme jely se sestrou autobusem z malého rodinného hostelu, ve kterém jsme byly přes noc ubytované. Celé dopoledne jsme strávily na útesech a došly až do míst, kde nechodí téměř žádní lidi. Nejvíce si pamatuju ten pocit, když jsem seděla nahoře a dívala se na oceán a vlny, které se dole tříští o skaliska. Celý zbytek dne jsme se pak vracely dolů podél útesů do vesničky Doolin. V jednu chvíli jsem se zahleděla do oceánu a viděla skákat ve vlnách delfíny.Tehdy jsem byla dojatá jako malá holka. Viděla jsem delfíny ve volné přírodě!

Ve volném čase mě baví sportovat – chodím běhat, jezdím na kole, jóguju, občas vyrazím na kolečkové brusle nebo badminton. Mám ráda kulturu, knihy, koncerty a kino. Miluju wellness a relaxační centra, takže když je příležitost, ráda tyhle místa v okolí objevuji a navštěvuji. Od letošního roku jsem se taky začala věnovat zpěvu, který mě vždycky bavil a začala docházet na pravidelné lekce a pokud se zadaří, tak budu od příštího roku zpěv studovat také na lidové konzervatoři v Ostravě.
Existuje film nebo knížka, jejichž příběh bys chtěla žít? 


Já bych chtěla žít všechny knihy od Jane Austenové:) Fascinuje mě galantnost, zdrženlivost, gentlemnství a jistá míra feminismu v nich obsažená. Myslím, že jsem tam kdysi žila. V nitru jsem velmi sentimentální romantická duše :D Miluju taky Janu Eyrovou od Charlotte Bronteové. To jsou prostě knihy a filmy, které můžu číst a dívat se pořád dokolečka.
Protože se na blogu věnuji bydlení....co máš doma nejradši, bez čeho by ses neobešla?

Sbíráš třeba něco?


Doma mám nejradši svíčky, světelné dekorace a náš obývací pokoj s obrovským oknem. Jsem sběratelka všech možných svícnů, svíček, lampiček. Miluju večerní atmosféru, kdy je pokoj prozářený jen světlem svíček. Mám ráda různé esoterické věci a podobné drobností. Nedávno jsem si pořídila solnou lampu. V tomto jsem poznamenaná jógou:) Protože se v ní věnuji práci s energií, vím jak je důležití mít doboru energii take doma. Oslovují mě koncepty jako je Feng šuej, podle kterého jsme si s manželem zařídili současný byt. U nás doma tak díky tomu nejdete spoustu energetických vychytávek jako jsou krystaly, zvonkohry, různé čínské předměty, zlaté ingloty, aromalampy, sošky buddhů, džapamaly a kartičky s různými zvířaty. Hodně řešíme barvy a materiály, které v interiéru používáme. Máme rádi přírodní materiály jako je dřevo, bavlna, len. Poslední dobou se můj mažel zbláznil do květin, takže naše rostlinná rodinka se za posledních pár měsícu výrazně rozrostla.
A na závěr, jaká jsou tvá tři nejoblíbenější místa na světě (řekne Irsko!!!), nemusí to být konkrétní město nebo stát nebo kontinent, klidně třeba v lese pod smrkem.....Mohérské útesy v Irsku, Santiago de Compostela ve Španělsku, všechno na Bali,  Antarik na Valašsku, rodinná zahrada v Albrechticích, Beskydy…všude tam, kde cítím spojení s přírodou:)2 komentáře

 1. Moc děkuju za tento rozhovor. Já Petry (nejen) joginský blog znám už několik let a patří k mým nejoblíbenějším. Takže ji v tom blogerském světě kvůli její pauze dost postrádám. Na druhou stranu chápu, že ne vždycky je nálada, inspirace i čas. Máme to tak všichni. Každopádně jsem vděčná za zmínku, že se třeba blýská na lepší časy. :)
  Taky mě pobavila přezdívka Legína, ta mi přijde naprosto trefná. Jestli sedí i ten Ketut, posoudit nemůžu, protože Petru neznám osobně ale moc se mi to líbí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mockrát, je milé číst vaše řádky a Legínu to jistě povzbudí ve psaní! :)

   Vymazat

Děkuji Vám za milé komentáře!

NOTINO

NOTINO

ZOOT